Споменик Мирку Комненовићу са новим тргом и уређеним фасадама на простору пијаце

Фотографија из пројекта

Управа за заштиту културних добара је Рјешењем о избору локације за постављење спомен обиљежја Мирку Комненовићу од 11. октобра ове године одредила да то буде пјацета са обновљеним фасадама на којој се данас налази градска пијаца. Одлука о постављању спомен обиљежја Мирку Комненовићу предвиђена је дневним редом сједнице Скупштине општине Херцег Нови крајем овог мјесеца и о њој ће се изјаснити одборници, наведено је у саопштењу које је након питања РТХН послато из Службе за информисање Општине Херцег Нови.

Како наводе, Општина Херцег Нови је упутила захтјев Управи за заштиту културних добара, подручној јединици Котор за сагласност на локацију за постављање спомен обиљежја Мирку Комненовићу предложивши три локације: нова пјацета у Његошевој улици, у шетачкој зони, која би била изграђена приликом актуелне реконструкције, на дијелу Трга Николе Ђурковића, испред некадашње продавнице Борово и на пјацети са обновљеним фасадама на којој се данас налази градска пијаца.

Управа је рјешењем од 21. августа 2023. године затражила варијантна рјешења конзерваторских пројеката за другу и трећу локацију, а одбила први предлог који се односио на Његошеву улицу.

-Конзерваторски пројекат постављања спомен обиљежја Мирку Комненовићу урадила је компанија Ђокић група д.о.о. Бар. Због значаја који за Херцег Нови има лик и дјело Мирка Комненовића, локална самоуправа је захтјевала да се изради конзерваторског пројекта приступи одговорно, што је и испоштовано. Као што то правила налажу, пројекат садржи све неопходне елементе – опште податке о културном добру и његово постојеће стање, стилско-хронолошке анализе, резултате истраживања и на основу њих предлог конзерваторских мјера, анализу геодетске подлоге, уз геодетску и фото документацију и слично, наведено је у саопштењу.

Управа за заштиту културних добара је, како кажу из локалне самоуправе, након увида у варијантна рјешења, 11. октобра донијела Рјешење о одабиру локације по којем спомен обиљежје треба бити постављено на простору гдје се сада налази градска пијаца, а која мора бити санирана и уређена у складу са конзерваторским пројектом.

-Пјацета о којој је ријеч, како је наведено у конзерваторском пројекту, први пут је уређена заслугама Мирка Комненовића који је издејствовао смјештање Команде Боке унутар објекта када је извршена његова темељна реконструкција, да би 13 година касније издејствовао да овај комплекс са пјацетом, која је тада била двориште, пређе у власништво Општине Херцег Нови, чиме се контекстуализује присуство његове скулптуре (споменика) на овој локацији, образлажу из Општине.

Конзерваторским пројектом је предвиђено да на овој пјацети буду уређене фасаде, преобликовани постојећи фасадни отвори и кровни вијенац, санирано степениште и плато задржавајући камене блокове из Ђуричког мајдана, постављене амбијентално прихватљиве мобилне тезге карактеристичне за медитеранске градове али и наше окружење, тако да ће пјацета имати мултифункционалну улогу као туристички, продајни, забавни простор. То, ако наводе, не значи укидање пијаце у овом простору јер ће она наставити рад и биће прилагођена новом амбијенту који је планиран пројектом.

Фотографије из пројекта

Статуа Мирка Комненовића, која уз постамент чини дио спомен обиљежја, је завршена и допремљена у Херцег Нови. Из Општине подсјећају да је изливена у Уметничкој радионици Кузман из Смедерева, по тендеру Општине Херцег Нови од 18. маја 2022. године и понудом радионице од 23. маја 2022. године, а израђена је на основу ауторског рада вајара Зорана Ивановића који је изабран на конкурсу 2019. године.

Подсјећају и да је идеју да се спомен обиљежје Мирку Комненовићу постави на простору данашње градске пијаце, писаним путем, још 2020. године када је одржана јавна расправа, подржао велики број грађана: проф. Лазар Сеферовић; Ђорђе Симанић, дипл. инг грађевине; др Владимир Рогановић; др Горан Комар; Гордана Крцуновић, тадашња директорица ЈУК Херцег фест; Никола Косић, вајар; Горан Скробановић, конзерватор; Славица Божовић, бивша директорица ЈУ Градски музеј Мирко Комненовић и галерија Јосип Бепо Бенковић; Вишња Косовић, мр филозоф и књижевник; Биљана Турањанин Пујо, дипл. инг. архитектуре; проф. Владимир Лало Николић, дипл. инг. архитектуре; Тијана Радаковић, дипл. инг. пејзажне архитектуре; Тања Антуновић, др сц. мед. биохемије; Ненад Јовановић, предсједник НВО Око Боке; Православна митрополија црногорско-приморска; НВО Омладински културни центар Херцег Нови, Татјана Микић, др стоматологије; Предраг Кузмановски, капетан дуге пловидбе; Биљана Глигорић, програмска директорка, Анђелија Поповић, Мимомир Милановић, предсједник фирме ЕQУАДЕНТ, др Ана Ђурковић, НВО Узор, Зоран и проф туризма Ксенија Одаловић, Ксенија Матовић, новинар; Сања Леверада, Александар Пековић, др Гордана Којчиновић Пујо, Ђорђе Терзић, менаџер; Бојан Вучковић; Гордана Ражнатовић, Андреа Кисе, Милица Боца, Аглаја Будеч, Срђан Матовић, Исидор Станков, Мирослав Лукић, НВО Орка, а међу онима који су послали писма подршке има и наших суграђана који нажалост више нису са нама.

1 COMMENT

  1. Slutim da će ovaj spomenik biti giljotina za novsku tržnicu. Ima li Radio HN pravo ili smjelost da intervjuiše zaposlene na graskoj tržnici? Pretpostavljam da tim ljudima nije baš svejedno da li će izgubiti radno mjesto.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here