Пројекција филма и пратећа изложба под називом „Споменичко наслеђе на ужој територији Београда 1847-2023“ представљени су у фоајеу Дворане Парк у организацији Секретаријата за културу и образовање Општине Херцег Нови. Овај пројекат који говори о вриједности јавних споменика на територији града Београда ауторке Славице Стефановић, приказан је кроз жанр документарно-умјетничког записа.
Драгољуб Којчић, философ каже да је ауторка објединила у једном филму све наше различитости које су дио нашег идентитета.
-Кад су споменици у питању они нама дижу идентитет чак и када смо све позаборављали почев од националне дидактике, политичке дидактике, када смо позаборављали много тога, споменик је управо био тај који сведочи. Само на овој изложби можете да видите и барок и класицизам и модерност, све то на једном месту, чак и кад вам се не свиђа, али то је део нас, то је оно што морамо једном да прихватимо наш идентитет у свим својим различиотостима – ако је нешто успела да синтетизује и у једном филму да представи, то је урадила Славица.
Намјера је била да се прикаже богата историја Београда, која памти људе и догађаје, важне за град, друштво и културу, у жељи да подсјети садашње и будуће генерације на најважније моменте живота српске пријестонице, пружи одређено знање које је неопходно имати, како би умјетничко дјело добило пуни смисао. Славица Стефановић , ауторка овог документарног дјела је у филму који траје два сата обухватила споменике посвећене бројним историјским догађајима и личностима.
-Филм има 70 споменика, 70 прича и 20 еминентних стручњака који говоре у њему. Споменике смо одабрали у сарадњи са Заводом за заштиту споменика и наравно да су сви они значајни и припадају не само Београду, него уопште свим личностима са ових територија. Сви споменици говоре о личностима, догађајима који су били у ту у одређеним периодима, каже Славица, наводећи да су јој најдражи споменици Светом Сави, Његошу и Тесли.
Испред продуцента Удружења Чувари огњишта Бранко Вукомановић је рекао да је први пут урађен пресјек стања споменичког наслеђа града Београда.
-Није могло раније да се уради јер није било иницијативе. Требало је да се појаве неки Чувари огњишта да би се овбакав пројекат реализовао. Ово јесте значајан историјски документ који приказујеспоменичко наслеђе онакво какво јесте, лета господњег 2023. године. Филм о споменичком наслеђу, јако је важан и управо због тога је битно да се забележи, јер ако се нешто не запише, не забележи, потонуће у заборав, каже продуцент филма Вукомановић.
Филм је подржало Министарство културе Владе Србије и преведен је на три језика: руски, кинески и енглески.