Prosječne zarade će u Crnoj Gori uskoro će biti 1.000 eura, saopštio je premijer Milojko Spajić, predstavljajući Fiskalnu strategiju za period 2024 -2026. Program Evropa sad 2 odnosi se na 300.000 zaposlenih u Crnoj Gori koji će, kako je rekao, imati značajna povećanja zarada.
-Minimalna zarada će u prosjeku da bude 700 eura. Minimalna zarada za srednjoškolsku spremu će biti 600 eura, a za visokoškolce 800 eura. Smanjujemo prihode od doprinosa i nadoknađujemo raznim drugim mjerama. Mi smo insistirali na tome da minimalna zarada bude 700 eura. Međutim, na zahtjev naših socijalnih partnera i jednih i drugih, znači i sindikata i poslodavaca, došli smo do jednog kompromisa gdje bi se sačuvala suština i gdje bi smo imali u prosjeku minimalnu zaradu 700 eura, naveo je Spajić.
Dodao je da će biti ukinuti doprinosi za poslodavce koji su sada 5,5 odsto a da će doprinosi na teret zaposlenog sa 15 odsto biti smanjeni na 10 odsto.
Podsjetio je da je minimalna zarada 2020. godine bila 222 eura, i da će za srednju spremu minimalna zarada biti veća za tri puta.
Tvrdi da nijedan euro neće ići na zaduženje prema ovim mjerama nego samo za infrastrukturne projekte ili za otplatu starog duga.
Premijer je poručio da Fond PIO neće biti ukinut.
– Ovoga puta, osim zaposlenih i svi penzioneri u Crnoj Gori, osim ovih koji su naravno već primili povećanje time što je minimalna penzija uvećana na 450 eura, svi ostali penzioneri će imati povećanje od 1. januara 2025. godine. I to povećanje će biti 7-8 odsto, znači od nekih 50-60 eura u zavisnosti naravno od inflacije koja bude do kraja godine, istakao je Spajić.
Istakao je da će se penzije isplaćivati kao i do sada.
– Penzioni sistem ostaje isti i neće se mijenjati. Sve obaveze koje država ima prema penzionerima će biti ispunjene do kraja, – saopštio je premijer.
Rekao je i da se stopa PDV-a neće povećavati i da ostaje 21 odsto.
Cijene namirnica u supermarketima Herceg Novog su bezočni kriminal. Hiljadu evra su veliki novac u centralnoj Africi; ali malo da bi se živjelo u Crnoj Gori.