Институт „Др Симо Милошевић” смо спасили и коначно свједочимо добрим вијестима за овај рехабилитациони центар, који, након година стагнирања између стечаја и приватизације, данас излази на зелену грану, поручио је премијер Милојко Спајић.
Предсједник Владе састао се данас у Игалу са представницима менаџмента и радника Института, након што је Скупштина акционара усвојила План реструктурирања, којим се предвиђа улагање од 88 милиона еура у овај центар, до краја 2028. године.
-Усвајање Плана реструктурирања Института нова је фаза у развоју ове установе, као респектабилног рехабилитационог центра, који це служити на понос свим запосленима, пацијентима, Општини и држави, истакао је премијер Спајић.
Он је подсјетио да је 44. Владу, када је у питању Институт у Игалу, сачекала изузетно тешка и мучна ситуација, нагоминали дугови, неодрживи пословни модел и оронули објекти Института.
-Уз већ компликовану ситуацију у дијелу државне помоћи, успјели смо преданим радом, фокусирани на добробит грађана наше државе прво да ријешимо хронични проблем неликвидности Института, кроз повећање цијене за ФЗО пацијенте, па самим тим и обезбиједимо већа средства из Буџета – 9 милиона еура годишње умјесто 4,5 милиона. Самим тим обезбиједили смо дугорочну ликвидност и позитивно пословање Института, саопштио је предсједник Владе.
Како је нагласио, умјесто стечаја и приватизације овим планом јемчи се измирење свих обавеза Института и инвестиционо улагање у Другу фазу како би Институт поново био центар рехабилитационог и здравственог туризма не само у Црној Гори него и шире.
Премијер се захвалио свим запосленима на изузетној пожртвованости и преданом раду, који је омогућио да Институт опстане у најтежим годинама свог пословања.
-Такође, захваљујем се свим повјериоцима који су, уважавајући значај који Институт има за Херцег Нови и државу, чекали са измирењем обавеза и нијесу покретали стечајни поступак.Нијесмо заборавили ни потребе грађана Херцег Новог, па ће Влада откупити Дјечје одјељење Института у сто краћем року и обезбиједити да се ту сагради нова школа и ријеши виседеценијски проблем Херцег Новог и Игала, закључио је предсједник Владе.
Влада ће, заједно са мањинским акционаром, уложити 88 милиона еура до краја 2028. године, од чега је 62 милиона инвестиционих улагања.
Министар здравља Војислав Шимун казао је да је ово историјски дан за Институт.
-Посебно је задовољство због проналаска адекватног плана за спас Института. Залагање 44. Владе је огромно, а кључна је улога премијера, јер смо захваљујући нејговој проактивности И истрајности данас дошли до овог свјетла, на које се дуго чекало, рекао је министар здравља.
Он је напоменуо да услуге Института, преко Фонда за здравствено осигурање, годишње добије око 5 хиљада корисника, укључујући 500 дјеце, додајући да је посебна сатисфакција што ће Институт наставити са пружа најважније здравствене услуге.
-Истовремено, изузетно је важно да у континуитету развијамо здравствени туризам. Посебну захвалност дугујемо запосленима у Институту, који су вјеровали да ћемо ријешити проблем који је годинама уназад гуран под тепих, поручио је министар Шимун.
Руководство Института, представници Синдиката, мањински акционари сагласни су да је ово историјски дан за Институт.
-Надам се да ће овај дан бити забиљежен као историјски у Институту и бити прекретница у његовом развоју. Једноглесно подржан План реструктурирања доказ је да Институт има перспективу и да ће бити понос садашњих и будућих генерација, рекао је дирецтор Института Зоран Ковачевић, додајући да су Планом проширана и одређена права кориника ФЗО.
Предсједница Синдиката Института Биљана Рибар истакла је да је План реструктурирања оно што су запослени у тој установи дуго чекали.
-Ишчекивали смо План са дозом страха и неизвјесност. Радници су трпјели тешке услове пословања. Надам се да је ово нова ера у којој ћемо сви бити задовољни, казала је Рибар.
Представник акционара са значајним учешћем у капиталу Института, Жарко Ракчевић, увјерен је да Институт може да одговори прије свега здравственим потребама грађана Црне Горе, али и туризму.
-Здравствену мисију треба да наставимо, подигнемо је на већи ниво, али и да будемо профитни центар – то су двије стране исте цјелине и Институт у том смислу треба да буде примјер за Црну Гору и цијелу Европу, да вратимо западно-европско тржиште. Имали смо негативна искуства са претходним владама, али сада смо изградили повјерење и захваљујемо овој Влади на проактивности, поручио је Ракчевић.