Спаић: Закон о професионалној рехабилитацији мора да се мијења

Милош Спаић, правник

Поводом медијских писања о злоупотребама државних субвенција намијењених запошљавању ОСИ, правник, политиколог и заговорник политичког учешћа особа са инвалидитетом Милош Спаић упутио је саопштење за јавност.

– Поново се у медијима појављују писања о злоупотребама државних субвенција намијењених запошљавању особа са инвалидитетом. И, нажалост, то није први пут. То је управо оно на шта сам више пута указивао: када држава нема чврст систем контроле, а социјална правда постане алат за финансијску добит, резултат су фиктивна радна мјеста, надуване зараде и системско урушавање повјерења.

Као неко ко је активно укључен у борбу за достојанство свих грађана, а нарочито особа са инвалидитетом, предложио сам конкретне измјене и допуне Закона о професионалној рехабилитацији – дио тих рјешења нашао се и у радној верзији Нацрта коју је припремило Министарство рада. Охрабрује ме што дијелимо исти поглед на суштину проблема и потребу за озбиљном реформом.

Издвајам неке од кључних предлога. Ограничење износа субвенција на висину просјечне бруто зараде у Црној Гори – да спријечимо апсурде у којима се пријављују зараде од 3.000 или 5.000 еура за послове који то ни приближно не оправдавају. Диференцирање нивоа подршке: 75% за тешки, 50% за умјерени, 40% за лаки инвалидитет – јер систем мора бити праведан, не генералан. Повећање казнене политике за оне који избјегавају законску обавезу запошљавања лица са инвалидитетом. Ревизија постојећих решења о инвалидитету, како би се разлучило ко заиста има потребу, а ко је систем злоупотребио.

Након притиска дијела представника НВО сектора, Министарство рада је формирало нову радну групу за израду измјена закона. Поздрављам тај потез као гест дијалога, разумијевања и спремности на сарадњу актуелне Владе Црне Горе.

Желим отворено да кажем: измјене овог закона морају да се догоде. Не ради умањења туђих права, већ ради заштите достојанства свих особа са инвалидитетом и стабилности система. Ово није борба против некога – већ борба за систем који штити, подржава и унапређује стварност оних којима је та подршка заиста потребна.

Дужни смо да радимо заједно – институције, организације, политика, струка. Не да бисмо се једни другима свидјели, већ да бисмо створили систем у којем ће особа са инвалидитетом бити запослена због својих способности, уз подршку, а не због туђег интереса или сажаљења.

Вријеме је за реформу. Вријеме је за правду. Вријеме је за достојанство. Моја је дужност да у тој борби дам свој допринос – наведено је у саопштењу које потписује правник, политиколог и заговорник политичког учешћа особа са инвалидитетом Милош Спаић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here