Скупштина општине: Усвојен буџет за 2025. годину на 35,8 милиона еура

Одборници Скупштине општине Херцег Нови, након вишечасовне расправе, усвојили су Предлог Одлуке о буџету Општине Херцег Нови за 2025. годину, који је планиран на износ од 35,8 милиона еура.

Усвајању Одлуке претходило је и гласање о неколико амандмана одборника ДПС-а, који нису усвојени, као и усвајање закључка о опредјељивању средстава за набавку скенера за Болницу Мељине, у случају да Министарство здравља до 1. априла 2025. године не покрене процедуру за набавку ове медицинске опреме. Такође, усвојен је и зкаључак да се ФК Игало 1929, уколико обезбједи пласман у Прву црногорску лигу, кроз ребаланс буџета обезбједе додатна средства.

Са дневног реда Скупштине повучене су двије тачке – Предлог одлуке о подизању спомен обиљежја постаљањем спомен објекта-споменика Мирку Комненовићу , великом добротвору и начелнику Општине Херцег Нови и Предлог одлуке за постављање односно грађење локалног објекта од општег интереса – радио базне станице РБС Сушћепан.

Одборник ДПС-а Владимир Косић је, говорећи о буџету казао да га брине повећање износа од наплате грађевинских дозвола, које је директно повезано са Одлуком коју тек треба да усвоје. Косић је скренуо пажњу и на износе који се издвајају за Радио-телевизију Херцег Нови, иако се зна да ће по закону морати да исплате више новца него што је планирано.

Владимир Косић, одборник ДПС

– То значи да ћемо морати већ од марта да радимо ребаланс буџета на преко милион еура, а тренутно смо на 848 000 у плану. Такође, нисам видио у буџету да је протокол, који такође тек треба да усвојимо са Владом Црне Горе предвиђен овим буџетом, можда јесте кроз кредитна задужења,односно поврате кредита, ако се то мора сматрати кредитом. То даље имплицира да ми планирамо нешто што још не знамо да ће тако бити, што довољно говори о цијелој причи о буџету – закључио је Косић.

Он је тражио објашњење ставке стручног усавршавања које је предвиђено кроз Кабинет у износу од 10 000, као и да ли је износ од 419 000 еура код издатака за мјесне заједнице повезан са новом Одлуком о мјесним заједницама и када ће почети њена примјена.

Буџет Општине Херцег Нови за 2025. годину планиран је на износ од 35,865 милиона еура што је за 23,15% односно 6,742 милиона више него износ Буџета за 2024. годину, информисала је секретарка за финансије, Весна Миловић.

Весна Миловић, секретарка за финансије

– Локални порези планирани су у износу од 16,6 милиона еура што чини 46,28% укупних буџетских прихода. Најзначајнији је порез на непокретности планиран на 11,9 милиона и учествује са 71,69% у укупним локалним порезима, а са 33,18% у укупним приходима буџета. Приходи на основу сопствених накнада планирани су у износу од 8,055 милиона и чине 22,46% укупних буџетских прихода. Планирани износ накнада за опремање грађевинског земљишта и урбану санацију износи 7,8 милиона или 96,83% укупних сопствених накнада, казала је Миловић.

Појаснила је да је за текућу буџетску потрошњу планирано 19,865 милиона, отплату дугова 3,980 милиона, а за капиталне издатке 12,020 милиона еура.

Одборник Марко Лучић казао је да је Буџет лош и окарактерисао га као  лоше испланиран, потрошачки, непрегледан и изборни.

Марко Лучић, одборник ГГ Нови побјеђује

– Као најважнији документ требало би да се ослања на Стратегију развоја града до 2027, у којој је први циљ рјешавање гужви и хаоса у саобраћају. Друга ствар је инфраструктура у коју би се требало максимално улагати, а мислим да чињенично стање говори другачије. Рјешавање саобраћајног хаоса би се требало рјешавати елаборатом постојећег стања, који би уз подршку постојећих локалних и државних институција, саобраћајну гужву могао да смањи 30 – 40 %. Овај проблем би у великој мјери ријешила заобилазница, о којој осам или 10 година причамо, а тек смо на почетку израде пројекта и не знамо кад ће бити изграђена. То је приоритет свих приоритета, и самим тим мора да буде исказан у буџету. Свако финансирање из републичког буџета се своди на неквалитетно извођење радова и присуство огромне корупције. Ако хоћете да ријешите неки суштински проблем као што је заобилазница, он мора да буде у буџету, мора да га финансира локална управа и она мора да има надзор и могућност одржавања – поручио је он.

Лучић је као горуће проблеме истакао и Постројење за прераду отпадних вода у Мељинама и канализациони колектор, чију санацију, како он сматра, треба финансирати из општинског, а не државног буџета како би ми могли да бирамо извођача, да имамо надзор и да можемо квалитетно да их одржавамо.

За одборник Демократа Николу Самарџића 20 % већи буџет у односу на претходну годину указује на домаћинско пословање и однос према граду, посебно се осврнувши на капитални буџет који је планиран 12 милиона.

Никола Самарџић, одборник Демократске Црне Горе

– За реконструкцију Његошеве улице је издвојено 850 000, за санацију и реконструкцију путне мреже 1 500 000 еура, а свједоци смо последњих година да се велика средства улажу у изградњу и обнављање путне инфраструктуре. За уређење фасада је планирано 250 000, за изградњу и реконструкцију тротоара 400 000 еура, информисао је он.

Похвалио је што се у капиталном буџету нашао и пројекат изградње резервоара за водоснабдијевање и изградња водоводне инфраструктуре у укупном износу од 2 100 000 еура, истакавши да ће изградња новог резервоара у Кумбору капацитета 1 500 кубика задовољити све потребе садашњих и будућих потрошача на ривијери.

Одборница Марина Вукаловић похвалила је инфраструктурне и социјалне пројекте чија је реализација у току или су планирани.

Марина Вукаловић, одборница Праве Црне Горе

– Радује што ће бити настављена реконструкција Његошеве улице, улагања у путну инфраструктуру, шеталиште, планинске стазе и комуналну инфраструктуру, а у 2025. Очекујемо и завршетак изградње нове Аутобуске станице. Такође, планирана су средства за израду Студије заштите локалитета Плаве шпиље, што Клуб одборника којем припада у потпуности подржава, јер је неопходно овај амбијентални и геолошки раритет ставити под заштиту и тиме онемогућити даље вандалске нападе. Буџетом је планирана и изградња покретних степеница и панорамског лифта који, осим туристичке атракције, представљају и потребу, казала је Вукаловић.

Похвалила је посвећеност најугроженијим категоријама, истакавши пројекат превоза онколошких пацијената на терапије и палијативну његу за који је планирано 40 000 еура, и предложила  формирање Омладинског клуба, који постоји у многим градовима.

Одборник Новске листе Јован Суботић је истакао да је ово буџет континуитета, јер је из године у годину све већи, и осврнуо се на капитални који, како је казао, представља предуслов за развој општине.

Јован Суботић, одборник Новске листе

– Јако је важно истаћи да је око 450 000 за следећу годину издвојено за планску документацију, што опет говори о Општини која планира свој развој, која жели да припреми своје пројекте и да у овој новонасталој ситуацији буде спремна и за државне буџете својим пројектима, односно да се кроз државне буџете финансирају одређене ствари које су нам неопходне за инфраструктурни развој ове општине. Јер ако ова држава креће ка ЕУ ми смо једина општина која се сада граничи са Европском унијом а сутра ћемо бити прва општина која ће се окористити о ЕУ, односно бићемо капија Црне Горе ка ЕУ. Ово је све један предуслов за развој општине: уљепшавање Његошеве улице, Аутобуска станица, све оно што смо предвидјели овим буџетом за улагање у путеве, водоводну инфраструктуру и санацију лукобрана Луке Шквер, за коју је кроз капитали буџет предвиђено 100 000 еура доприноса. Дакле, ово је једна локална управа која планира, која менаџерски размишља о наредној години и на основу својих стратешких докумената одређује приоритетне пројекте –  закључио је Суботић.

За одборника ДПС-а Боривоја Вуковића буџет Општине је штур и уопштен, креиран, како је казао, за поткусуривање пред изборе и политичке поене. Он се поново осврнуо на иницијативу из претходног периода о куповини скенера за Болницу Мељине и затражио од одборника да подрже тај амандман и најавио да ће писати још један да се у ставци за санацију степеништа дода још 75 хиљада еура, како би било обухваћено и степениште у Старом граду, које води поред Парохијалног дома и кроз Магарећа врата.

Боривој Вуковић, одборник ДПС

Вуковић је затражио и спецификацију трошкова санације Његошеве улице, која износи 1,57 милиона еура и истакао да подржава финансирање ФК Игало 1929.

Одборници ДПС-а су се осврнули поново током расправе о Буџету на чињеницу да у предлог није ушла ставка за набавку скенера за Болницу Мељине, а Марко Лучић да се држава не осврће на недостатак кадра у новској болници, на шта је Јован Суботић казао да су расписани конкурси за 14 љекара и осталог медицинског особља за болницу.

Никола Радман ГП УРА окарктерисао је буџет као документ континуитета.

– Већ другу годину за редом обрађивач користи дигиталну платформу која нам омогућава бољи преглед. Моја замјерка је да се наставља стара пракса да по одређеним ставкама нема разрађених образложења, рекао је он.

Никола Радман, ГП УРА

Износ Буџета који је скоро  36 милиона еура је по Радману значајан али сматра да може бити већи.

– Можемо искористити наредну годину да већ за 26 припремамо развојне пројекте који ће значајније повећати приходну страну, попут бизнис зоне у Суторини, казао је он и истакао да би буџет ХН могао бити 70 милиона еура а у том циљу треба осмишљавати развојне пројекте – казао је Радман.

Он је питао обрађивача колико је средстава на данашњи дан на рачуну општине као и шта општина планира да прода за 1, 1 милион у наредној години.

Зоран Лазаревић, ГГ Нови побјеђује, је рекао да ће подржати предложени Буџет.

– Сви смо задовољнији када се појави увећана количина новца у односу на претходну годину а колико ми примјећујемо инвестиционе потенцијале је питање директно за локалну управу и поједине секретаријате. Гдје нам се све новац налази је сложено питање и колико је буџет развојни мислим да је више природна посљедица математике него што смо успјели да нађемо нови извор прихода – оцијенио је Лазаревић.

Зоран Лазаревић, ГГ Нови побјеђује

Питао је на шта се односи ставка изградња резервоара за водоснабдијевање и шта 100 000 еура може да представља у инвестицији која се односи на изградњу покретних степеништа и панорамског лифта.

Секретарка Ана Замбелић Пиштало казала је да омладински клуб препознат у ЛАП-у за младе као потреба, али не у форми класичног клуба. Може да постоји канцеларија за младе или Омладински центар  и тако по сличном принципу општина функционише .  Истакла је да  Буџет Секретаријата за културу даје аналитички приступ трошења новца пореских обвезника.

Ана Замбелић Пиштало, секретарка за културу и образовање

– Имамо 75 000 трансфера за релизацију ЛАП-а за младе, пројекат за културу и превенцију вршњачког насиља, затим издатке за помоћ појединцима, институцијама за куповину школског прибора и ваннаставних активности, стипендирање студената, помоћ даровитој дјеци награђеним на државним и међународним такмичењима, одлазак дјеце на школска и спортска такмичења, казала је Замбелић.

Додала је да додатно афирмишу културно изражавање, односно афирмацију аматеризма у области културе.

Потпредсједник Општине Милош Коњевић је подсјетио да је 2017. године Буџет био 13 милиона а да је данас 36 милиона еура.

Милош Коњевић, потпредсједник Општине ХН

– Ја разумијем да ће опозиција увијек критиковати буџет и власт али мислим да се грађани могу сјетити како је било некада и како се данас ради на све стране – сматра он.

Истакао је да је власт од 2017. године показала да је домаћинска, те да се  свакоме изашло у сусрет у оквиру могућности.

Осврнуо се и на повлачење тачке о постављању споменика Мирку Комненовићу и истакао да су саслушали грађане и повукли тачку док се не усагласе око тог питања.

Заокружујући први круг расправе, предсједник Општине Стеван Катић је казао да је буџет креиран систематично и планиран по закону, као и да је евидентан велики напредак у односу на 2017. годину, када је буџет износио око 13 милиона еура.

Катић је образложио да код прихода од накнаде за опремање грађевинског земљишта није у обзир узето повећање цијена, већ само пристигли захтјеви, односно очекивани износ за наредну годину.

– Очекујемо градњу пуно објеката. Имамо, такође, најаву усвајања Просторно-урбанистичког плана. То су све сегменти гдје смо ми значајно и ове године реализовали буџет, односно ове преко пет близу шест милиона ће бити реализација када су у питању накнаде од комуналног опремања за грађевинске дозволе, што је свакако значајан износ средстава – казао је он.

У Болници Мељине, како је информисао, и даље није перфектно стање, али је у односну на ситуацију од прије годину, данас далеко боље стање када је ријеч о набавци опреме, за шта је значајна средства дало Министарство здравља. Породилиште је добило нови ултразвучни апарат, амбуланта за интензивну његу ће ускоро добити нову опрему.

Поред тога, информисао је да је студија изградње нове болнице при крају, те да очекује да ће Херцег Нови у наредних двије-три године добити једну од најквалитетнијих нових болница, са најмодернијом опремом.

Одговарајући на критику одборника Вуковића да, упркос иницијативи, скенер није набављен, да је проблем био стечај у којем је болница била ток је била под окриљем Атлас Групе, као приватне компаније и подсјетио га на значајна финансијска средства која је Општина обезбиједила за санацију амбуланте Завода за хитну медицинску помоћ.

Куповина скенера могућа је само у случају да из КБЦ Котор, односно Болнице Мељине упуте званичан захтјев, као што је то учињено у случају рендгена, чија је куповина предвиђена буџетом за наредну годину.

Катић је информисао и да је на састанку предсатвника локалне управе, директорице Дома здравља са министром здравља др Војиславом Шимуном договорено стимулисање стручног кадра у Херцег Новом јер Општина има могућност субвенционисања станарине за љекаре који из других градова долазе да живе.

Када је ријеч о брзој саобраћајници од Суторине до Подгорице, Катић је казао да је имао увид у пројекат, те да ће према прорачунима за ту релацију бити потребно око 45 минута, а пројекат укључује 4,8 километара дуг тунел од Суторине до Зеленике. Поред брзе саобраћајнице, Катић је информисао да је пројекат локалне обилазнице при крају, али уколико то до краја јануара не буде приведено крају, биће расписан нови јавни позив.

Катић је аргументовао и ставке у буџету за резервоаре за ривијеру, за санацију и реконструкцију степеништа и изградњу панорамских лифтова, за експропријацију имовине, судске трошкове, спецификацију трошкова реконструкције Његошеве улице, трошкове за спортске клубове, те појаснио да локална управа плаћа услуге предузећима Чистоћа и Комунално-стамбено.

У наставку сједнице усвојена је  Одлука о измјенама и допунама Одлуке о организовању ЈРДС РТХН, Програм уређења простора општине Херцег Нови за 2025. годину, затим одлуке о накнади за комунално опремање и комуналним таксама, програм развоја културе и Локални акциони план за младе, као и десет одлука о објектима од општег интереса.

Сједница ће бити настављена након празника.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here