Informacijom o radu opštinske Komisije za sagledavanje i praćenje stanja u Institutu za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju „Dr Simo Milošević“ AD Igalo počela je 13. redovna sjednica SO Herceg Novi.
Predsjednik SO HN Ivan Otović kazao je da se značaj komisije ogleda u tome da je lokalna uprava pokazala, kao u slučaju Bolnice Meljine, da je spremna da se istinski bavi pitanjima od suštinske važnosti za razvoj grada.
– Nažalost, nismo imali nikakva zakonska ovlašćenja, iako su mnogi očekivali da će ova komisija riješiti određene probleme. Možda smo u nekim segmentima podbacili, ali bili smo ograničen sa brojnih strana. Ali smo pokazali želju i volju da se uključimo u ovaj proces. Siguran sam da može bolje i više – poručio je on.
Otović smara da se u budućem periodu kroz dijalog mogu riješiti brojni problemi.
Odbornica Demokrata Tamara Vujović podsjetila je na dvije održane sjednice Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje.
-Ministar finansija nas je upravo 8. maja informisao da je češka kompanija Filbert koja je imala rok do 8. maja da se izjasni nije do tada dostavila pozitivne namjere te da se peti tender za prodaju većinskog državnog kapitala Instituta Igalo može smatrati neuspješno okončanim. Novost je i da je u vezi duga Instituta prema Jugobanci imao razgovore sa ministrom finansija Srbije gdje su iskazane pozitivne namjere države Srbije da se na svaki način uključi u rješavanje pitanja ovog duga, da li kroz smještaj pacijenata ili neki drugi način u zakonskim okvirima. Takođe nas je izvjestio da nema smetnji da Institut Igalo ponovo zatraži avans koji će kroz rad sa fondovskim pacijentima isplatiti, kazala je Vujović.
Na tom sastanku predsjednik Odbora direktora Draško Rašković je, kako je rekla, informisao odbor da ima informacije da manjinski akcionar Žarko Rakčević ima želju i volju da proda svoj paket akcija državi.
-Jedna od dugoročnih ideja države jeste da kupi dodatne akcije a ukoliko bi kupila 28 % koje su u vlasništvu najvećeg manjinskog akcionara, time bi postala vlasnik više od dvije trećine Instituta i tada bi mogla strateški da upravlja Institutom, kazala je dr Vujović.
Predstavnici resornih ministarstava, kazala je Vujović, insistirali su na profesionalizaciji menadžmenta Instituta a što se tiče strateškog i dugoročnog plana rješavanja problema Instituta u opciji je nekoliko ideja: otkup akcija, privatno-javno partnerstvo ili kontrolisana i transparentna privatizacija.
Odbornik GG Novi pobjeđuje Marko Lučić kao član opštinske komisije, naveo je da su na pet, šest sastanaka uradili koliko su mogli, izvršili medijski pritisak da se pokrene rješavanje pitanja Instituta. Analizirajući situaciju podsjetio je da radnici četiri mjeseca nisu primili plate.
– Za 30 godina DPS-a napravljeno je 30 miliona duga. Nije jasno zašto novi menadžement nije uradio eksternu reviziju koja bi pokazala odgovornost prema haosu i potrebe za određenim mjerama. Revizija bi donijela presjek stanja poslovanja i platformu za planiranje oporavka Instituta. Prethodno bi trebalo uraditi sistematizaciju, pokrenuti marketing prodaju da se nađu nova tržišta za dovođenje novih pacijenata, kazao je Lučić i ukazao na loš odnos Ministarstva zdravlja prema Institutu. On je apelovao na Vladu da što prije uplati sredstva Institutu, kako bi se podijelile barem dvije plate u narednih 10 dana.
Član komisije i odbornik Ure Nikola Radman poručio je da je Institut priča koju je zamrsila politika, u kojoj većinski vlasnik, kao ni menadžment nemaju neophodnu strategiju za rješavanje problema.
Podsjetio je na nedavnu promjenu u Odboru direktora, koji je, kako je kazao, maksimalnom brzinom riješio nekoliko pitanja, među njima i usvajanje kolektivnog ugovora.
Nakon odustajanja češkog konzorcijua Filibert i bez konkretne strategije, vrijeme će pokazati šta će biti sa Institutom, smatra Radman.
– Zahtjev za akontaciju je poslat. Bio je uslov da se do slanja novog zahtjeva za akontaciju završe usluge iz prethodnog. Koliko imam informaciju, usluge su završene. Dakle, nema smetnje da Fond može da obezbjedi avans koji bi eventualno pokrio nekoliko plata i, nadam se, olakšao zaposlenima situaciju – kazao je on.
Radman je mišljenja da će ovaj problem biti riješen nakon novih parlamentarnih izbora.
Odbornik GG Novi pobjeđuje Zoran Lazarević, koji je član i opštinske ali i Tenderske komisije kazao je da formalno pravno nemaju nikakvu ponudu kupca i da očekuje da će na sjednici u petak to moći i da zaključe.
Pitanje imovine je, kako je rekao, razmatrano i u prethodnom sazivu Tenderske komisije te da je Savjet za privatizaciju kada je išao u pregovore imao u vidu i tu problematiku.
-Ne postoji elementarna pretpostavka o uspješnosti ni menadžmenta, ni Borda, ni Tenderske komisije bez rješavanja pitanja imovine. Ne zna se pravni status imovine, odnosno pravni status Instituta. To može da se riješi jedino kroz institucije sistema, odnosno, na katastru ili sudu, kako bi bilo šta mogli da radimo, rekao je Lazarević.
On je kazao da je Institut juče podnio zahtjev za avansnu uplatu u iznosu od 1, 65 miliona eura.
Odbornik Novske liste Jovan Subotić podsjetio je kroz kakve procese je prošla komisija, kako bi stvorila određeni medijski pritisak kako bi se počelo sa rješavanjem problema u Institutut i poruičio da će sa svim tim aktivnostima i nastaviti.
Odbornik DPS Vladimir Kosić zamjerio je što se u komisiji ne nalazi niko iz lokalne opozicije, iako su iz DPS-a u više navrata tražili da budu uključeni i nudili određene predloge, koji nisu prihvaćeni.
Pitao je kako je moguće da firmi koja je pred stečajem raste cijena akcija, koje Rakčević danas nudi na prodaju.
Kosić je podsjetio da je DPS tražio dvije vanredne sjednice posvećene upravo situaciji u Institutu, ali niti jedan odbornik u lokalnoj vlasti te predloge nije prihvatio. Smatra da DPS nije u potpunosti kriv za trenutnu situaciju u ovoj ustanovi.
Odgovarajući Kosiću, predsjednik Skupštine Ivan Otović kazao je da predloge za vanredne sjednice nije prihvatio zbog toga što su došli vremenski blizu redovnoj sjednici, kao i da je komisija otvorenog tipa, te da su u opoziciji slobodni da joj se priključe.
Odbornik DPS-a Borivoj Vuković je apelovao da predstavnike te partije uključe u komisiju, poručivši da se za Institut moraju boriti svi zajedno, istinski, podsjećajući da je Žarko Rakčević htio da proda svoje akcije i prije šest mjeseci.
-Prema informacijama koje ja imam cijena sadašnjih akcija je između pet i šest miliona eura. Kupljene su za dva kada Institut nije bio u ovim dugovima. Sad je pred stečajem, a cijena je između pet i šest miliona. Hoćemo li sad da predstavimo da ako Vlada kupi akcije preduzeća u stečaju za pet miliona da smo spasili Institut?
Vuković je upozorio da će biti pokrenuti novi pregovori, u kojima će Česi tražiti da sav dug Instituta Igalo preuzme Vlada.
-Nisu oni odustali, Vlada Crne Gore treba da donese odluku da se tender prekida. Prije 15 dana je bila vijest da su odustali, danas takođe, a za mjesec dana će biti otpočeti novi pregovori. Prije mjesec je Vlada saopštila da je jedini spas Instituta privatizacija. Nemamo „plan B“. Time smo jasno stavili do znanja drugoj strani da mi moramo pristati na sve njihove uslove.
Komentarišući navode komisije da država trenutno nema sredstava da pomogne Institut, Vuković je zapitao kako ima sredstava za sve ostalo.
-Čuli smo prije neki dan da ide po milion eura svim gradovima na sjeveru. Je li ima sredstava za Željezaru, je li ima sredstava za trajekte, je li ima sredstava za To Montenegro…? Kako nema sredstava za Institut? – upitao je Vuković, poručivši da u DPS-u imaju rješenje, koje ne žele iznositi na sjednici, apelujući da ih uključe u komisiju kako bi sa menadžentom Instituta napravili model kako da tu ustanovu postave na noge.
Odgovarajući na kritike odbornika Vukovića, odbornica Tamara Vujović kazala je da je prenijela ono što se čulo na sastanku u Vladi povodom rješavanja situacije u Institutu, na kojem su bili prisutni ministar finansija Aleksandar Damjanović, direktor direktorata za projekte u Ministarstvu zdravlja, Luka Đukanović, ministar turizma Goran Đurović, kao i predsjednik Opštine Stevan Katić, odbornik Zoran Lazarević i predsjednica Sindikata Instituta dr Marija Opbradović.
Vujović je negirala optužbe odbornika DPS-a da aktuelna gradska vlast ništa ne radi po pitanju Instituta i istakla da ne postoji žal što je privatizacija propala. Objasnila je da Institut ne može dobiti pomoć Vlade kao Željezara, jer država nije punopravni vlasnik, čime bi uvećavali kapital i privatnim vlasnicima akcija, što je objašnjenje Agencije za zaštitu konkurencije.
Pitala je odbornike DPS-a gdje su bili dok su se dugovi Instituta nagomilavali, a radnici radili za male plate i podsjetila ih na sve aktivnosti skupštinskih odbora koji su bili tematski vezani za rješavanje situacije u Institutu.
Predsjednik Opštine Stevan Katić poručio je sa govornice da su oko problema Instituta nadležni Vlada Crne Gore, resorna ministarstva i određeni državni organi, ali da se lokalna uprava u prethodnom periodu trudila da se pronađe rješenje.
Objasnio je da 44% akcija Instituta, koje pripadaju privatnicima, predstavlja državi problem da reaguje kroz direktnu finansijku podršku. Država može jedino pomoći kroz plan restrukturiranja preduzeća, što je i jedini način, za šta je potrebna dvotrećinka većina u Skupštini akcionara i dvotrećinska većina na Odboru direktora. U toj dvotrećinskoj većini su manjinski akcionari, odnosno vlasnik 28% akcija, Žarko Rakčević, kojem, kako je kazao Katić, plan restrukturiranja ne odgovara jer bi morao da učestvuje u tom procesu. Ukoliko ne bude učestvovao, akcije će mu biti smanjene.
Podsjetio je odbornika Vukovića da je kolektivni ugovor trebalo potpisati još 2014. godine, čime bi se predupredile današnje opravdane tužbe zaposlenih zbog kojih je Institut često u blokadi. Međutim, menadžment u tom periodu odbio je da potpiše taj kolektivni ugovor.
Rješavanje ovog problema je veliki izazov za sve koji su uključeni. Mogućnost za rješavanje je da ili država ili Opština otkupe od Rakčevića akcije i na taj način krenu u restrukturiranje, navodi Katić.
Bazen koji je prije par godina propao i dalje čeka sanaciju, jer je u sadašnjoj situaciji sa manjinskim akcionarima teško finansirati taj projekat.
Potpredsjednik Opštine Miloš Konjević istakao je da ga je sramota što je lokalna uprava, kako je kazao, „pala na ispitu zvanom Institut“, jer niko ništa konkrentno nije uradio.
Podržao je inicijativu opozicije da u komisiju uđe jedan njihov član, ali da je to irelevantno, jer komisija ništa nije uradila.
Podjsetio je da u državnom Parlamentu rade troje poslanika iz Herceg Novog, koji, takođe, ništa nisu uradili po pitanju Instituta.
Pitao je odbornika Radmana šta je Vlada, na čijem je čelu predsjednik njegove stranke, uradila za Herceg Novi.
V.d. direktora Instituta Igalo dr Savo Marić je kazao da je dobro što je, između dvije sjednice, konačno usaglašen Kolektivni ugovor između menadžmenta i Sindikata instituta.
-Svi smo svjesni da to nije kraj. Juče smo poslali predloženi nacrt Kolektivnog ugovora prema premijeru, ministrima finansija i zdravlja, i očekujemo od njih pozitivan odgovor, pogotovo što sada imamo informaciju da tender nije uspio kako je planirano. To više nije jedna od mogućih prepreka za usvajanje kolektivnog ugovora, i nadam se da će on uskoro biti aminovan od strane Vlade i da ćemo ga moći implementirati. Iako će biti veća izdvajanja za lične dohotke, mnogo je više pluseva nego minusa, prije svega što se staje sa tužbama radnika prema Institutu koje su, naravno, opravdane, ali koje su veliki teret, kazao je dr Marić, ističući da je račun Instituta i danas blokiran na između 200 i 300 000 eura.
Kada je riječ o njegovoj poziciji, dr Marić je kazao da mjesto direktora Instituta ne bi dopalo nekoga iz Novske liste, vjerovatno ni ikoga iz Herceg Novog da je račun Instituta bio u plusu tri, pet ili deset miliona eura. Podsjetio je da su, iako je bilo riječi o štrajku uoči praznika, radnici Instituta po planu su primili Norvežane 2. maja, i istakao da nijedan pacijent, ni inostrani ni samoplatežni, ne osjeća da radnici gotovo četiri mjeseca nisu primili platu. On je apelovao na sve odbornike da budu jedinstveni .
-Bilo ko da predstavlja bilo koju partiju, iz Herceg Novog mora biti jedan jedinstveni glas. Ne trebamo prozivati jedni druge, jer vjerovatno ste se sa svojih pozicija, kao i ja sa pozicije izvršnoig direktora Instituta, uvjerili da je ponekad Podgorica mnogo više daleko od nas nego što je to fizički i da je mnogo teško doći deo nekih adresa. Ponekad se odgovori iz ministarstava čekaju po šest mjeseci, a kada je njima u interesu idu za šest minuta.
Kada je riječ o dugu Instituta od 30 miliona, dr Marić je kazao da je spreman sam da odgovara za svaki cent za koji je on kriv, ali da ne želi da ga stavljaju u isti koš, odnosno na isti spisak, sa određenim direktoricama i direktorima koji su bili na čelu Instituta prije njega.
Predsjednica Sindikata dr Marija Obradović podsjetila je na tešku situaciju u kojoj se nalaze radnici Instituta kojima se duguju četiri plate. Istakla je da su kroz pregovore o Kolektivnom ugovoru napravili brojne ustupke kako bi Institut opstao a da se nada da će u neko dogledno vrijeme, kada bude bolja situacija, dobiti Kolektivni kroz koji će radnici dobiti i neke benefite.
Ona je, komentarišući neke poruke da se zaustavi prijem fondovskih pacijenata, kazala da se zaposleni ponašaju maksimalno odgovorno jer je riječ o zdravstvenoj ustanovi.
Kazala je i da svi rade dopusnki posao jer svima mora biti jasno da se bez plata četiri mjeseca ne može živjeti.
-Institut ne može da obezbjedi nove ugovore jer niko neće da ulazi u bilo kakav aranžman sa ustanovom koja nema budućnost, za koju se ne zna kada će se zatvoriti i čiji status se ne zna. Sada nam je jasno da se soliter neće otvoriti pod ovim uslovima a upitno je i da li će se otvoriti Prva faza. To je najbolji pokazatelj šta se dogodilo za ovih godinu i koliko je zaposlenih napustilo Institut, kazala je dr Obradović.
Ona je poručila da još uvijek niko nema viziju za izlazak iz ove teške situacije.
-Državu će sigurno koštati više ovo što sada ne brine o Institutu nego da sada pomogne, zaključila je dr Obradović.