Sjećanje, počast i zavjet mira: Dan pobjede i Dan Evrope obilježeni u Herceg Novom

Polaganjem cvijeća, evociranjem uspomena na najznačajnije tekovine antifašističke borbe i završetak Drugog svjetskog rata, danas je kod spomenika Bezmetković obilježen 9. maj, 80 godina pobjede nad fašizmom i Dan Evrope.

Cvijeće su na spomenik palim borcima u ime Opštine Herceg Novi položili predsjednik Stevan Katić, potpredsjednik Miloš Konjević i Mitar Kisjelica, pomoćnik sekretara za društvene djelatnosti i međunarodnu saradnju. Počast su na ovaj način iskazali i generalni konzul Republike Srbije u Herceg Novom, Mićo Rogović i predstavnici Udruženja boraca NOR-a Herceg Novi.

– Polaganjem vijenaca obnavljamo zavjet koji su nam preci ostavili u amanet – da sloboda nema cijenu, borba protiv fašizma ne smije biti zaboravljena i da je mir najveća vrijednost – poručio je predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić.

On je istakao da je 9. maj duboko urezan u kolektivnu svijest Evrope i svijeta. Na ovaj dan 1945. godine okončan je najkrvaviji rat u istoriji čovječanstva, a pobjeda nad fašizmom i nacizmom označila je trijumf hrabrosti i ljudskosti.

Čestitajući Dan pobjede, Katić se zahvalio Udruženju boraca NOR-a na doprinosu u njegovanju vrijednosti antifašizma i slobodarske tradicije.

– Za nas u Herceg Novom, ovaj dan ima posebno značenje. Tokom Narodnooslobodilačke borbe, mnogi Novljani i Novljanke stali su rame uz rame u borbi protiv okupatora, pokazujući nesalomivu volju da se živi časno i slobodno. Imena uklesana na ovom spomen kompleksu, kao  i brojni spomenici širom našeg grada, svjedoče o toj veličini i žrtvi – rekao je Katić.

On je poručio da je 9. maj i simbol rađanja nove Evrope – Evrope koja teži zajedništvu, solidarnosti, demokratiji i trajnom miru, vrijednostima koje su proizašle iz pobjede nad fašizmom.

– U tom duhu, antifašističko nasljeđe nije samo prošlost, ono je i naš kompas za budućnost. Samo poštujući slobodarsku i antifašističku tradiciju, možemo graditi društvo u kojem ima mjesta za dostojanstvo svakog čovjeka, za dijalog, za različitosti koje nas obogaćuju, a ne razdvajaju – zaključio je Katić.

Profesorica istorije, Lidija Štanjo kazala je da je Dan pobjede povod da odamo počast milionima života izgubljenim u najmračnijem poglavlju ljudske istorije, ali i dan kada slavimo pobjedu koja simbolizuje snagu jedinstva, zajedništva, solidarnosti, lične i kolektivne hrabrosti.

– Na današnji dan slavimo slobodu, hrabrost ali i podsjećamo sebe svakim danom na krhkost mira. Zato Dan pobjede nije samo proslava prošlosti, već poziv na odgovornost u sadašnjosti. Antifašizam nije ideologija, to je civilizacijska tekovina i vrijednost. Zato u današnjem svijetu sve većih podjela, moramo graditi mostove, a ne zidove – poručila je Štanjo.

Recitacijama koje veličaju borbu za slobodu naših naroda u Drugom svjetskom ratu predstavili su se učenici OŠ „Dašo Pavičić“, a učenik SMŠ „Ivan Goran Kovačić“, Miloš Bogdanović recitovao je dio poeme „Jama“ Ivana Gorana Kovačića.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here