Na šestu godišnjicu od ubistva policajca Milutina Lekovića, koji je stradao 2019. godine u Igalu, njegove kolege iz Herceg Novog, Crne Gore i regiona ponovo su se okupile kako bi mu odale poštu.
Igor Rmandić, predsjednik Nezavisnog sindikata policije Crne Gore, istakao je da ovaj tragični događaj najbolje oslikava bezbjednosne rizike sa kojima se policijski službenici suočavaju.
– Memorijal u čast Milutina Lekovića i akcija dobrovoljnog davanja krvi naš su način da se odužimo njemu i njegovoj porodici. Takođe, to je naš društveno odgovoran pokušaj ali i da ukažemo na bezbjednosne probleme koji se dešavaju i koji nas okružuju – poručio je Rmandić.
Podsjećamo, Ljuan Hasanaj, njegov brat Ljuljzim i majka Nura, osuđeni su na maksimalne kazne zatvora od po 40 godina.
– To je maksimalna kazna koja je mogla da bude izrečena i sa te strane smatramo da je pravda, u pravnom smislu, zadovoljena – dodaje Rmandić.
On je naglasio da policajac, kao prva osoba koju vidimo pri ulasku u bilo koju zemlju, predstavlja ogledalo te države.
-Ako vas on dočeka nasmijan, ljubazan, predusretljiv, ako je spreman da vam da potrebne informacije koje vas interesuju, vi ćete u tu državu da uđete raspoloženi sa vrlo dobrim utiscima, a za prvi utisak svi imamo po jednu priliku, tako i svaka država prema turisti koji dolazi u nju. Policajac jeste ogledalo svake države pa i naše, kaže Rmandić.
Jozo Lovrić, potpredsjednik Sindikata policije Hrvatske, koji već drugu godinu zaredom prisustvuje ovom skupu, izrazio je ponos što može biti dio ovakvog događaja.
– Napad na policajca je napad na državu. Smatram da bi takav čin trebalo tretirati kao terorizam. Država mora stati iza svojih službenika, obezbijediti im adekvatnu opremu i uslove za rad, mora ih dobro opremiti da bi oni mogli odraditi svoje zadaće. U tome je u Hrvatskoj EU odigrala značajnu ulogu – rekao je Lovrić.
On je naglasio važnost sindikalne borbe i međunarodne saradnje kao sredstva za unapređenje položaja policajaca.
Aleksandar Mraović, član Glavnog odbora Sindikata srpske policije, naglasio je da je Leković dao ono najvrednije – svoj život, u službi države i građana.
– Ovaj naš kolega je dao ono najvrijednije što je imao za svoju državu, a to je njegov život. Mi u Srbiji organizujemo memorijalne turnire našim kolegama i sjećamo se njihovih podviga i zasluga što su branili živote i interese građana i, na žalost dali su ono najvrednije što imaju, svoj život. Kroz kaznenu politiku svaka država bi trebalo da da do znanja da kriminalci ne smiju da se ponašaju na ovako žestok i surov način. Jednostavno, moramo biti zaštićeni od strane države kako bi građani imali sigurnost i znali da smo tu u svakoj prilici za njih, poručio je Mraović.
Sjećanje na Milutina Lekovića nije samo izraz poštovanja prema hrabrosti jednog čovjeka, već i poziv na sistemske promjene. Bezbjednost policijskih službenika direktno je povezana sa bezbjednošću svih građana. Ovaj skup je, uz snažne poruke solidarnosti i zahtjeve za boljim uslovima rada, podsjetnik da svako društvo mora štititi one koji ga štite.