Od 27. maja 2004. godine, kada je ubijen bivši glavni i odgovorni urednik lista “Dan” Duško Jovanović, u Crnoj Gori su se promijenile brojne vlade, političke strukture i nosioci funkcija u bezbjednosnom i pravosudnom sektoru. Ipak, kako navode iz Sindikata medija, nepromijenjena je institucionalna neefikasnost u tom slučaju i činjenica da su nalogodavci i dalje van domašaja pravde.
-Neposredno uoči godišnjice ubistva, Damir Mandić je odslužio 19-godišnju zatvorsku kaznu zbog saučesništva. Time je formalno okončana jedina izrečena kazna u ovom slučaju.
Osim nalogodavaca i ostalih umiješanih u ovaj zločin, niko nije snosio odgovornost ni za niz ozbiljnih propusta tokom istrage, koji su prema ocjeni domaćih i međunarodnih eksperata kompromitovali šanse da se utvrdi istina. Kako tada, tako i danas, 21 godinu nakon ubistva, nekažnjivost šalje poruku da se na novinare može pucati i proći nekažnjeno.
Pozitivno je što je vrhovni državni tužilac Milorad Marković nedavno, u obavezujućem uputstvu državnim tužiocima, naglasio da treba intenzivirati istrage u slučajevima napada na novinare i njihovu imovinu. Ipak, podsjećamo da smo i ranije imali pompezna obećanja političkih zvaničnika, formiranja posebnih predmeta i slične ad hok akcije koje nisu dale rezultate, saopštili su iz Sindikata medija.
SMCG poručuje da, dok god ovo ubistvo ne bude u potpunosti rasvijetljeno, u Crnoj Gori se ne može govoriti o stvarnoj slobodi medija, nezavisnosti institucija i vladavini prava. Dušku Jovanoviću, kako ističu, dugujemo da nastavimo da zahtijevamo istinu o njegovom ubistvu.