Министар унутрашњих послова Данило Шарановић данас је у Националном тренинг центру уприличио пријем за чланове спасилачког тима који су учествовали у санирању посљедица бујичних поплава које су почетком октобра задесиле сусједну Босну и Херцеговину.
Овом приликом, министар Шарановић изразио је захвалност члановима тима наглашавајући да је Црна Гора још једном показала свој хумани карактер, а да су припадници система заштите и спашавања прва линија наше хуманости.
-Поносни смо на вашу храброст и спремност да помогнете пријатељском народу у невољи, чак и у условима када сте и сами у опасности. По ко зна који пут представили сте се као репрезентативци Црне Горе у хуманости, истакао је Шарановић.
Он је указао на важност улагања у систем заштите и спашавања и обучавања ватрогасаца-спасилаца, посебно у времену када се суочавамо са посљедицама климатских промјена и неадекватног односа према животној средини. „Зато је унапређење услова рада и набавка модерне опреме високо на листи приоритета Министарства унутрашњих послова, а све у циљу осавремењавања система заштите и спашавања, истакао је Шарановић.
На предлог министра Шарановића, Одлуком Владе Црне Горе награђени су чланови тима са по 500 еура.
Награда коју добијате је само знак захвалности на свему што чините свакодневно обављајући најсложени радне задатке, како у држави, тако и ван наших граница, казао је министар.
Присутне је поздравио и генерални директор Директората за заштиту и спашавање Миодраг Бешовић, који је честитао тиму на успјешно спроведеним активностима и њиховом односу према хуманом позиву који су изабрали. „Ваша посвећеност, професионализам и храброст обавезују нас да и даље радимо на унапређењу вашег статуса и услова у којима радите“, закључио је Бешовић.
Вођа тима Милан Радовић захвалио је министру на пријему и истакао значај препознавања улоге система заштите и спашавања као важног чиниоца у свим околностима које нас могу задесити усљед природних или техничко-технолошких несрећа.
Као вођа тима поносан сам на сваког од нас који смо кроз хуману мисију на најбољи начин представили Црну Гору, казао је Радовић.
Тим састављен од 23 ватрогасца-спасиоца, 5 припадника Црвеног крста Црне Горе и 4 припадника Директората за заштиту и спашавање, током пет дана у области Доње Јабланице учествовао је у трагању и спашавању из рушевина, као и у црпљењу воде високог капацитета.
Чланови тима:
Служба заштите и спашавања Главног града Подгорице – Александар Пеличић, Шућо Хаџијусуфовић, Лука Крговић, Радомир Јокић и Мило Кркотић;
Служба заштите и спашавања Пријестонице Цетиње – Филип Латковић и Игор Јовићевић;
Служба заштите и спашавања Општине Улцињ – Никола Радуловић и Рејхан Селовић;
Служба заштите и спашавања Општине Бар – Ацо Вулевић, Драган Радановић, Иван Николић и Балша Будимић;
Служба заштите и спашавања Општине Будва – Илија Богетић;
Служба заштите и спашавања Општине Котор – Никола Банићевић и Божо Белан;
Служба заштите и спашавања Општине Херцег Нови – Алекса Марић и Петар Ћурић;
Служба заштите и спашавања Општине Никшић – Дарко Жижић;
Служба заштите и спашавања Општине Плужине – Мирко Цицмил и Владимир Кандић;
Директорат за заштиту и спашавање – Милан Радовић, Никола Блечић, Бошко Меденица и Ранко Вуковић;
Црвени крст Црне Горе – Горан Петрушич, Кристина Бурзановић, Мина Поповић, Жарко Драгутиновић и Дејан Главичанин.