На изјаве сувласника компаније „Vile Oliva“ Жарка Ракчевића, који је на конференцији за медије поручио да мањински акционари Института Игало неће подржати План реструктурирања Института „Др Симо Милошевић“ Игало, реаговао је предсједник Клуба одборника и посланик Новске листе Јован Суботић.
Он истиче да је Институт Игало један од највећих брендова Херцег Новог и један од највећих ресурса здравственог система Црне Горе и да као такав мора бити сачуван за све грађане ове државе и све оне који у њему траже наду у опоравак свог тијела и свог духа.
-Институт Игало је толико снажан да је преживио тридесет година систематског урушавања херцегновске привреде, трагичног и злочиначког односа претходног режима према овом граду и према овој установи. Током сваке од претходних тридесет година бивши режим је додавао по милион еура дуга на грбачу Института. Преживио је само захваљујући радницима који су, и без плата и без јасне слике о будућности својих радних мјеста, пружали његу и помоћ свима онима којима је то било потребно.
Данас, када имамо јасну визију опоравка Института на којој су радили највећи економски умови ове државе и када та визија укључује 106 милиона еура за улагање у Институт, његову опрему, људство и капацитете, и када имамо Владу Црне Горе која је свјесна да је здравље грађана њен највећи капитал, не смије се дозволити да реликти политичке прошлости под виртуелним плаштом бизниса овај план осујете, искористе за лични интерес или тврде пазар како би напунили своје већ дубоке џепове. Нико нема право да Институт Игало пошаље у стечај.
План спашавања Института није бизнис одлука. План спашавања је јавни интерес. Планом спашавања враћа се дуг и радницима, и добављачима и свим Новљанима и свим грађанима Црне Горе, и свима онима који су помогли да Институт опстане. Никога у Херцег Новом не плаши „нетуристичка валоризација Институтовог земљишта“ јер туристичког земљишта имамо, а Новљанима је потребно још много јавног интереса. Треба нам школа, треба нам болница, треба нам факултет, треба нам научни центар.
Институт су камен по камен градили наши преци. У њега су улили своје знање, свој рад и своју душу! Ширили су му капацитете, унапређивали га и чували деценијама. Зато је и одолио похари која нам се десила са претходним режимом. Институт није ничија прћија и не може се о њему размишљати као о тржишном производу.
Позивам мањинске акционаре Института Игало и њихове представнике да поздраве и изгласају подршку плану спашавања Института, те да кроз исти дају свој допринос јавном интересу. Онако како је опоравио стотине хиљада грађана Црне Горе, Институт Игало као бренд може да опорави и цијелу Црну Гору, поручио је Суботић.