Запослени у предузећу Водовод и канализација Херцег Нови обављају санацију и реконструкцију резервоара „Kумбор“ у Kумбору.
Резервоар је запремине 1.000 метара кубних и дјелимично је укопан у брдо (са сјеверне и западне стране).
– Изграђен је као бетонска конструкција прије 40 година и представља дио примарног водоводног система снабдијевања, односно, подсистема за ривијеру. Везан је за челични цјевовод ДН 450, из којег се пуни, док се пражњење омогућава преко ДН 200 и ПВЦ ДН 80. Такође, постоји и хидрофорска станица са које се снабдијева десетак кућа изнад резервоара, саопштено је из предузећа Водовод и канализација ДОО Херцег Нови.
Резервоар има примјетно велико оштећење јужног зида које се огледа у дијагоналној пукотини.
-Оштећење зида настало је као посљедица клизања тла са те јужне стране и лоше изведене везе зидова и темеља, као и саме конструкције темеља, још приликом изградње. Наиме, усљед клизања тла бетонска прилазна стаза остала је да виси без подлоге. Због опасности даљег оштећења са далекосежним посљедицама, ангажован је „Биро за урбанизам и пројектовање“, носилац пројекта архитекта Срећко Житник, пројектант конструктивног дијела инжењер грађевине Тамара Беко, са задатком израде пројектне документације за санацију и реконструкцију резервоара и доградњу објекта за пумпну станицу и смјештање телеметријске опреме.
Пројекат је дао конструктивну санацију. Радове обављају запослени у „Водоводу“, а руководи радна јединица „Одржавање објеката“ уз грађевинску групу и водоинсталатере са „водоводне мреже“, а у завршној фази ће задатак бити повјерен радној јединици за електромеханичко одржавање, за уградњу нове пумпне станице и телеметрије. Пројекат санације обухвата сљедеће фазе: реконструкцију затварачнице у склопу резервоара, израду монтажног објекта пумпне станице, израду прилазне бетонске стазе, израду заштитне ограде. Укупна вриједност инвестиције по предмјеру и прерачуну је 28.000 евра.
Санација се састоји од израде армирано бетонског серклажа, односно, АБ греде, МБ 30, арматура (578 кг по пројекту) у једностраној оплати, и то са двије стране темеља, у ископаном рову 0,7-0,8 m, висине и са подбетонирањем зидова у ширини од 0,6 m и до висине од 0,6 m. Израда темељне греде започиње ручним ископом и са радом у кампадама.
Пројекат подразумијева и постављање заштитне ограде дужине 39 метара, по ободу „крова“ резервоара, који је равна површина, као и израду прилазне стазе или степеништа улазним вратима у затварачницу, односно, резервоар, што је у постојећем стању отежано. Планирано је да радови буду окончани током марта, те да буде успостављена СКАДА , односно, телеметријски систем надзора и са резервоара „Kумбор“ у склопу аутоматског, даљинског праћења и управљања системом снабдијевања водом Херцег Новог.
Такође, веома је важно да ће домаћинства изнад резервоара „Kумбор“ најзад постати дио регуларног система јавног снабдијевања, с обзиром да су мјештани сами изградили своју мрежу и поставили хидрофор уз резервоар, закључују из ДОО Водовод и канализација Херцег Нови.