У времену када животи, послови и подаци све више зависе од дигиталних технологија, сајбер безбједност постаје питање, не само техничке заштите, већ и националне сигурности, поручио је министар правде, Бојан Божовић на отварању конференције о сајбер безбједности, коју организује компанија М:тел.
Сајбер напади, како је истакао Божовић, представљају данас нападе на повјерење грађана у институције, клијената у компаније, појединаца у сигурност приватности.
-Кривични законик Црне Горе је препознао ову реалност. Црна Гора као одговорна чланица Међународне заједнице је посветила пажњу у значају стварања сигурног дигиталног окружења, усклађеног са највишим међународним стандардима. Потписивањем и идентификацијом Будимпештанске конвенције као и потписивањем додатног протокола уз конвенцију о рачунарском криминалу, чија је ратификација у плану ове године, Црна гора се обавезала на проактиван приступ борби против дигиталног насиља и високо технолошког криминала, истакао је Божовић.
Ова конвенција, како је поручио, представља кључни правни оквир, који омогућава ефикасну међународну сарадњу у идентификацији, спречавању и санкционисању сајбер криминала.
-У ери дигиталне повезаности, границе између стварног и виртуелног свијета све више блиједе. Задатак није само да пратимо технолошки развој већ да га усмјеравамо у правцу заштите основних људских права, слобода и достојанства. То значи да су закони темељ, али нису довољни. Да бисмо створили стварно сигурно и праведно друштво неопходно је континуирано улагати у едукацију, превенцију и промоцију културе поштовања, сматра Божовић.
Министарка просвјете, науке и иновација Анђела Јакшић Стојановић истакла је да наше школе нијесу имале адекватну опрему, те је било тешко замисливо спровести стратегију дигитализације од 2022. до 2027.
-Управо из тог разлога је ресорно министарство као једно од првих активности реализовало набавку најсавременије опреме за све наше основне и средње школе вриједности преко 7 милиона еура како бисмо могли уопште да говоримо о процесу дигитализације образовног система, рекла је Јакшић Стојановић.
Министар јавне управе Мараш Дукај подсјетио је на сајбер напад на Владину инфраструктуру 2022. године. Навео је да Црна Гора данас има бољу заштиту од таквих напада, те истакао неопходност формирања агенције за сајбер безбједност.
-Овакве конференције су значајне због подизања свијести о овој теми. Кључна ствар је и да смо са другим институцијама пуно, првенствено са Универзитетом Црне Горе али и са приватним факултетима, гдје смо увели програме за обуку о сајбер безбједности, закључио је Дукај.
Други дио панел конференције коју је организовала компанија Мтел био је посвећен безбједности дјеце на интернету.
Фото: Медиабиро