Šahovski turnir u Igalu na ponos rezultatski i organizaciono

Nakon osam dana takmičenja juče su u Institutu Igalo završen je turnir ekipnog Prvenstva Crne Gore u Premjeri i Prvoj ligi u šahu. Tri dana ranije takmičenje su okončale i dame u Prvoj ženskoj ligi Crne Gore, a prvi put je održano i takmičenje u Pionirskoj ligi gdje se 13 ekipa borilo za tron. Na jednom mjestu okupilo se 39 ekipa na 4 turnira, sa 330 takmičara od toga 18 velemajstora i 15 internacionalnih majstora. Najviše razloga za ponos imaju takmičari Elektroprivrede, koji su u Premjer ligi prvi sa maksimalnim učinkom od 9 pobjeda i 27 osvojenih meč bodova. Elektroprivreda je i u konkureciji dama prva, a kod pionira  su bili drugi. Rezultat za ponos.

Razloga za zadovoljstvo imaju i Novljani.  Domaći tim je drugi sa 20 meč bodova  i do predzadnjeg kola i derbija sa novim šampionom bio je na pragu podviga. U jednom trenutku imao i prednost ali  titula nije  pripala Novljanima.

-Imali smo šansu. Nadali smo se da možemo pobjediti Elektroprivredu i biti prvi. Odlučile su nijanse i taj jedan poraz i jedan poen prednosti je ispostavilo se bio presudan. U nikad jačem prvenstvu ova medalja sija zlatnim sjajem i dobar je poklon klubu za jubilarnu 75 godinu. Sada treba da napravimo strategiju šta i kako dalje, rekao je za naš portal kapiten Miomir Savić.

Poslije velikog derbija  i “pražnjenja“ na neuspio korak ka tituli Herceg Novi je u bokeljskom derbiju  u poslednjem kolu sa Mimozom iz Tivta imao 6 vezanih remija. Drugo mjesto i srebrnu medalju za „Herceg Novi“ je osvojilo pet velemajstora: bivši prvak Evrope Ivan Sarić sa rejtingom (2670) iz Splita, Rusi Pavel Anisimov (2514) i  Artem Iljin (2504), Dragiša Blagojević (2444) iz Podgorice, Nebojša Nikčević (2342) iz Budve intrnacionalni majstor  Rus Artem Smirnov (2421), i fide majstori  Armin Mušović (2249)  Nebojša Nikolić (2243), Miomir Savić (2119,) majstorski kandidati Jovan Pejović (2202) i  Miloš Bubanja (1896).

Kao trećeplasirani na turniru završio je Crnogorac, koji je juče pobjedo  Mladost iz Nikšića  5:1 i poslao ih u niži  rang. Budućnost je opravdala ulogu favorita protiv Nikšića i slavila sa 5,5:0.5, a jedini remi zabilježen je u duelu Veljka Dragnića i Andreja Šukovića.

U poslednjem  kolu  mnogo neizvjesnije je bilo u velikoj  borbi  za  opstanak .

U direktnom  duelu Omladinac /Budućnost je minimalnom pobjedom 3,5:2,5 nad Rudarem Pljevljake poslala u Prvu ligu.

Tim rezultatom u Prvu ligu se sele ekipe Mladosti i Rudara, a novi premijerligaši su Dama i Rumija.

Ekipa iz Budve je dominantno osvojila Prvu ligu i ekspresno izborila povratak u Premijer ligu, dok je Rumija prijatno iznenadila i ponovo će nastupati u društvu najboljih.

U Prvoj ligi treće mjesto  i bronzanu  medalju  osvojila  je ekipa Zete. U ovoj ekipi  6 poena iz 9 partija osvojilo je Novljanin Mihailo Pušara.

Iz Prve lige ispale su ekipe Osnovnih i srednjih škola iz Pljevalja i Rokada iz Bijelog Polja.

Odličan organizator turnir je ŠSCG I ŠK Novi. Pokrovitelj takmičenja je Ministarstvo sporta i mladih.

U četvrtak učesnike šampionata u Igalu posjetila  je Tamara Vujović ministar kulture i medija u Vladi CG. Na zatvaranju turnira Jovan Milović presjednik ŠSCG je rekao da je Herceg Novi još jednom potvrdio da je dobar domaćin i zaslužio i da sledeće godine ponovo bude domaćin ove šahovske manifestacije