Šahmanović: Ne postoji ljepše mjesto za premijeru od Filmskog festivala u Herceg Novom

Na prvoj pres konferenciji 37.FFHN – MFF predstavljen je crnogorski film reditelja Senada Šahmanovića „Pontonovo srce“ , koji je otvorio festival, dok su selektori dugometražnog igranog i dokumentarnog filma, Vuk Perović i Vladimir Perović obrazložili čime su se rukovodili pri odabiru filmova za hercegnovski festival.

„Pontonovo srce“ je priča o ljubavi i emociji neophodnoj ovom vrmenu. Muškarac pomalo asocijalnog ponašanja, grubog i bezobraznog stila ophođenja sa svojim klijentima, zaljubiće se u mladu glumicu u usponu. Priča se u filmu prepliće oko starog automobila, koji glumici ostaje kao uspomena od djeda, a to će upravo zbližiti ovo dvoje mladih ljudi. Reditelj Senad Šahmanović kaže da je film nastao za kratko vrijeme, i da ne postoji ljepše mjesto za premijeru od Filmskog festivala u Herceg Novom.

-Mi smo snimanje završili u maju, jako smo brzo radili, dosta vremena proveli u montaži, postprodukciji i sva kreativna zanimalja su imala složen zadatak, kazao je Šahmanović.

Smatra da romantičnih komedija nedostaje ne samo u crnogorskom, već i regionalnom filmu, a da su nam jako  potrebni.

-Meni se dopao taj scenario, taj koncept koji je Antonio napisao,  tu je bilo scena koje su upečatljive i jedinstvene, s druge strane, to je neki novi žanr koji sam ja htio da radim, kako bi ostavio iza sebe neke teške teme, neka unutrašnja stanja. Ovo je nešto skroz drugačije i lijepo sam se osjećao radeći taj film, pored svega što nas je pratilo, kazao je reditelj.

Ističe da se u filmu nametnula nostalgija za prošlim vremenima, za nekadašnjom zajedničkom zemljom Jugoslavijom, koja, kako je rekao,  nije bila savršena, ali je značila za one koji se bave kulturom, umjetnošću, filmom.

-Kultura je bila izvozni proizvod te zemlje, a nama su danas puna usta kulture, ali kad treba da se investira, da se proizvodi, onda su to uvijek novi izazovi i problemi, smatra reditelj.

Scenaristu filma Antonia Gabelića publika poznaje po radu na seriji “Bitanga i princeza”.

-Moram priznati da je većina stvari koje sam radio bila univerzalna, trudio sam se da taj humor bude univerzalan, a ono što znam o crnogorskom društvu je kroz medije, predrasude, viceve i ostalo, ali domaća ekipa je prilagodila taj scenario, obojala ga regionalno da vama bude smiješno, i to sam osjetio kroz publiku, na nekim djelovima koji i meni nisu bili najjasniji, što je očito na vašem tržištu prepoznatljivo kao takvo.  Kao pisac odajem priznanje lokalcima koji su se potrpudili i oko jezika i izgovora i oko fraza, kazao je Gabelić.

U filmu igraju Rade Šerbedžija, Marija Labudović, Marko Janketić, Stevan Vuković, Omar Bajramspahić, Mišo Obradović, Jadranka Mamić, Aleksandar Radulović i Dejan Đonović koji kaže da je rad na filmu bio jako zanimljiv, lijep i rasterećen, a uz to uživali su i zbog jako duhovitog scenarija.

-Reditelj je bio raspoložen da ne pravi prepreke glumcima, naprotiv, tako da smo se poigrali sa svim što smo znali i umjeli. Što se tiče bliskosti među likovima, ona se prelila i na setu i  tako smo se i osjećali i radili. Lijepo smo se zabavljali, bilo nam je divno, i kao i u pozorštu kad radite predstavu, kada imate nešto da istražujete, onda sam gotovo siguran da ne može da omane, smatra Đonović.

Na konferenciji su se predstavili i selektori, dugometražnog igranog filma Vuk Perović i dokumentarnog Vladimir Perović.

Vuk Perović, selektor dugometražnog igranog filma je kazao da je bilo važno da prepozna nova imena i nove stvaraoce u regionu, koji donose novi duh, novi pogled uopšte na film. I kao neko ko je dio cijele te priče svih ovih godina, težilo se ka tome da se osnaži crnogorski film.

-Mi imamo ove godine sedam ostvarenja, tri su crnogorske produkcije, četiri su koprodukcije, imamo tri mlada reditelja koji su tu sa svojim drugim filmom, Senad Šahmanović, Ivan Marinović i Nemanja Bečanović, tako da poslije tih debitantskih filmova, oni sada imaju priliku da grade svoju karijeru, da o njima govorimo kao autorima, da prepoznajemo njihov filmski jezik, što negdje govori da crnogorska kinematografija ide ka jednoj zrelijoj fazi, smatra Perović.

Selektori Vuk Perović i Vladimir Perović

Selektor dokumentarnog filma Vladimir Perović, objasnio je da se dokumentarni film u posljednje tri decenije veoma brzo razvija i da pri odabiru za festival nastoji da predstavi i neke nove trendove.

-Ponuditi expreimentalne dokumentarce koje razumiju samo autor i njegova majka, ne bi bilo uputno. Dakle, napraviti nešto što je kompromis između razumijevanja ne najšire publike, već posvećene, jer publika koja dolazi na festival je zaista posvećena. Napraviti kompromis između onoga što može i želi da primi ta publika i mojih nastojanja da toj publici predstavim neke nove trendove, načine, autore, milion nekih novih stvari, jer dokumentarni film se razvija brže nego ijedna oblast ljudske djelatnosti, osim možda digitalne. Poslednjih 30 godina, to je čudesan razvoj, smatra Perović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here