ŠAH: DVA ČLANA ŠK HERCEG NOVI U BORBI ZA UČEŠĆE NA SVJETSKOM KUPU

Na 73. pojedinačnom seniorskom prvenstvu Crne Gore u šahu, drugo mjesto osvojio je clan ŠK Herceg Novi 1949 velemajstor Dragiša Blagojević, dok je treće mjesto pripalo internacionalnom majstoru Aleksandru Tomiću iz istog kluba.

Šampionski tron osvojio je internacionalni majstor Luka Drašković iz Bara, dok su specijalne nagrade pripale Nikolini Koljević članici ŠK Herceg Novi, najuspješnijoj dami sa 4,5 poena, zatim Peku Đuroviću omladincu kao i Dragoljubu Abramoviću.

Članovi novskog kluba zajedno sa Draškovićem i četvrtoplasiranim Blažom Kalezićem igraće od sutra do nedelje mečeve za plasman na novosnovano takmičenje Svjetskog kupa. Najbolji iz tih duela biće predstavnik Crne Gore.

Ovo prvenstvo kao i ranija šahovska nadmetanja u prošloj 2020 godini iako su se odvijala u otežanim uslovima zbog pandemije korona virusa pokazuju da dolaze bolji dani za hercegnovski šah i  potvrdili su da se u  Herceg Novom stvorili  uslovi da ŠK Herceg Novi 1949 krene novim putem.Iako šah nije igra na sreću treba imati sportske sreće.To su  najbolje osjetili velemajstori Nikola Đukić koji je zbog jednog neočekivanog poraza zauzeo 8 mjesto i Dragiša Blagojević koji je na startu prvenstva izgubio i na kraju   osvojio 2 mjesto pobjedivši u poslednjem kolu u velemajstorskom derbiju Đukića.To je partija koja je naduže trajala čak 106 poteza koju je Blagojević dobio crnim figurama

Dragiša Blagojević u razgovoru za RTHN ističe da je odlično primljen u hercegnovski klub, te da je saradnju produžijo za još jednu godinu.

– Stigao je Tomić, kao i  talentovana Nikolina Koljević koja je odlično igrala sa muškarcima i u narednoj sezoni u novom klubu igraće „mušku“ tablu. Ovo je dobar uspjeh svih članova novskog kluba. Napredak je uočljiv. Uskoro će biti i Kup Crne Gore vjerovatno u Porto Novom. Stigla su i dobra pojačanja i nadam se naravno i boljim rezultima kluba – kazao je on.

Blagojević je do sada 11 puta bio vice šampion, šest puta je osvajao državni tron, a četiri puta bronzu.

– Već od četvrtka u Budvi igramo dodatni turnir gdje ćemo nas četvero najbolje plasiranih u međusobnim dujelima odlučiti kome će pripasti prvo mjesto i ko će  biti prestavnik Crne Gore na novom FIDE takmičenju Svjetski kup. Mog klupskog druga Aleksandra Tomića i mene u direktnom polufinalnom duelu čeka novo iskušenje. U drugom polufinalu igraju Drašković i Kalezić. Ono što je sigurno, jedan od članova ŠK „Herceg Novi“ igraće finale i tražiti vizu za novo svjetsko takmičenje. To je dobro za afirmaciju, kako našu tako i hercegnovskog šaha – smatra Blagojević.

On je naglasio da je slogan Svjetske šahovske federacije (FIDE) „Svi smo jedna porodica“ i da je Herceg Novi grad šaha u kojim su organizovani brojni turniri, čiju tradiciju baštini ŠK Herceg Novi 1949.

Pojedinačni seniorski šampionat Crne Gore u šahu za 2021. godinu održan je u sali Kapital Plaze u Podgorici.