Православни хришћани обиљежавају данас дан светог Ђорђа односно Ђурђевдан. Ова слава код католика прославља се као имендан 23. априла, а на данaшњи дан и код припадника ромске заједнице.
Ове године, међутим, због рамазанског поста у појединим ромским насељима неће бити прославе „дана када се срећу зима и прољеће“, прича за РТХН Муарем Шаћирај из Мељина.
– Прошле године овдје је било жара, пекли смо јагње, славили смо. Ове године је тако испало… ми смо сви муслимани и славимо Бајрам. То нам је права слава, али славили смо и Ђурђевдан, Василице, пола зиме… све што је било раније смо славили. Сад не славимо скоро ништа, зато што немамо услове – искрен је Муарем.
Прича да је обичај да се за Ђурђевдан испече јагње, али да се на трпези нађу свакакве ђаконије. Тако је, каже, славио његов отац и дједа прије њега. Ову славу прослављају сви у заједници и на тај дан посјећују једни друге.
Муаремова супруга Назмија прича да је за Ђурђевдан од колача најчешће спремала баклаву, а уз њу пите, печење. Она се присјетила како је то некад изгледало.
– Било нам је као на свадбама. Млади су млади, дјеца, снаје. Фино је било. Данас више не могу. Стара сам, муж је стар а и само нас је двоје, немам с ким да славим. Али рамазан и Бајрам, то морамо да обиљежимо – казала је она.
Ђурђевдан или Едерлези је један од највећих празника међу припадницима ромске популације, који из дуге традиције овог народа симболише долазак пролећа. Празник је радости и весеља, а испуњен је и бројним обичајима, који се разликују од краја до краја.
Иако пада у дане рамазана, Ђурђевдан ће у појединим ромским насељима ипак бити прослављен, али у доста скромнијим условима, због кризе изазване панедијом.