„Koliko se samo ljubavi i umjetnosti slilo u njega, toliko je isto on ljubavi i ljepote darivao svakom“ – ovo je samo jedna od poruka novskih srednjoškolaca koju su večeras na svečanoj, rođendanskoj akademiji darivali publici, gradu, svakom sledećem putniku i gostu Herceg Novog. Dan SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ bio je povod za priredbu u Dvorani Park i jednu snažnu priču o tome koliko se voli svoj grad, onaj u kojem nije sve savršeno, ali u kojem je „ljepota na svakom koraku, a svaki korak je ljepota“.
„Lice grada“, kako je bio naziv svečanog programa, donijeli su na scenu mladi glumci, polaznici školske dramske sekcije Boris, Lana, Vladana, Andrea, Andrej, Lara i Radovan, praćeni muzikom svojih drugara i pjesmom hora, solo tačkama, ali i plesom učenica, članica Diana. Uspjeli su da ispričaju priču o Novom kojeg vole, gradu „koji će u njima ostati za cijeli život, ma gdje pošli“, da skrenu pažnju da nije sve savršeno, ali da je i u svojoj nesavršenosti to posebno mjesto te da svi zajedno možemo učiniti da bude još ljepše, bolje mjesto za sve njih, nas i one koji u njega dolaze. Našli su način da prikažu po koju „ćakulu s pajce“, podsjte na Novi nekada, donesu miris mora i juga kroz priču ribara, pozdrave se sa kenova i adio, izgovore stihove umjetnika i književnika. A onda su na scenu stigle slike koje Novi čine prepoznatljivim – par u bokeškoj nošnji, mažoretka, maškare, ribar, HSF ….
Red po red, nastajao je scenario za Lice grada – Herceg Novog, priča nam maturant gimnazije Radovan Milović koji je odlično vladao scenom kao Herceg.
– Trebalo nam je malo vremena da osmislimo i uđemo u uloge i karaktere. Dio teksta smo pisali sami, dio nam je pomogla profesorica. Odavno smo znali temu, ali trebalo je malo vremena da konkretno smislimo. Tema nam je bila bliska pa smo htjeli da ispadne kako treba, da to priažemo još bolje. Grad je lijep, ima te neke svoje stvari koje ga čine možda malo manje lijepim nego što bi mogao da bude, ali ako se svi zajedno potrudimo, može da zasija, kazao je Radovan.
Drugu stranu podsvjesti, onu koja voli da kritikuje i prespituje, na scenu je odlično prenijela Lara Kovačević, maturantkinja gimnazije.
– Mislim da smo uspjeli, da smo dobili ono što smo tražili i da su i učenici i nastavnici i roditelji ponijeli dobre utiske nakon akademije, da im se svidjelo ovo što smo napravili. Divim se talentu i entuzijazmu profesorice Ane Mirjačić koja sve ovo radi već dvadeset godina. I nikada ne dopušta da se mi osjećamo neuključeno. Pisala sam većinu svojih replika, drugi glumci su uticali na svoj tekst… Ona nama daje izražajnu slobodu i divan je cijeli proces. To je ta prednost dramske sekcije što imamo više mjesta za improvizaciju, saradnju, smijeh, anegdote i slično.. Amaterski, ali su nas hvalili kao da smo profesionalci. Volim glumu, lako ulazim u ulogu i uvijek se šalim sa roditeljima da mi je vječita inspiracija Žika Todorović za to kako se lik kreće, ponaša… Volim ovakve stvari i predstavljaju određeni bjeg od bilo čega od čega u tok trenutku bježim, istakla je Lara.
Uvijek stepenicu ili skalin više, podiže nivo akademije, iz godine u godinu, i tako već dvije decenije – profesorica Ana Mirjačić koja, zajedno sa učenicima, potpisuje scenario. Tako je „Lice grada“ došlo pred novsku publiku.
– Nisam Novljanka, ali jako volim Novi. Ovo je ustvari samo još jedna priča u kojoj naši đaci pokazuju svoju posebnost i kreativnost. Nadam se da smo uspjeli u tome. Nije bilo lako, imala sam pomoć Bokelja, tu su bili bokeški izrazi. A kada govorimo o ideji za akademiju, već smo govorili o tome da ništa nije savršeno, ali je lijepo da gledamo ono što je lijepo, a ono što je ružno – nemojmo zatvrati oči nego hajde da ispravimo i sve će biti bolje. To ostaje na mladim ljudima. Ovo su sve oni pokazali, uradili, jako lijepo iznijeli, a ja sam bila samo jedan mali vjetar u leđa, kazala je prof. Mirjačić.
Horski repertoar je oduševio publiku, donio još energije i ljubavi kroz svaku notu. Do izlaska na scenu marljivo su radili i imali probe svakog dana, kazala je dirigent, profesorica Jovana Mustur Ražnatović.
– Toliko su emocija dejca donijela na scenu. Prethodnih dana su se i trudili i radili. Drago mi je što su sve usvojili što smo pričali. Bili su tako energični i „živi“ na sceni, baš sam ponosna. Bili su pravi mali profesionalci. Ubacili smo i koreografiju na zadnju numeru Hit the Road Jack“, stari hit iz 1961. godine. Imali su puno pjesama, raznovrsan repertoar. Intezivno smo se spremali čitav mjesec, svakog dana smo imali probe. Djeca su zaista vježbala, potrudili su se da što bolje i kvalitetnije izvedu numere, kazala je prof Mustur Ražnatović.
Zaiskrila je i 64. Iskra, a među koricama sabrala brojne priče iz školskog života. Zadovoljstvo nije krila prof. Dijana Roganović koja sa prof. Ljubom Ljubisavljevićem čini uredništvo lista, dok je za tehnički dio zadužen aktiv profesora informatike na čelu sa profesorom Mariom Šimićem.
– Ovaj broj je povezan sa temom akademije i na naslovnoj strani su stihovi koji su rečeni i tokom predstave „Hajdemo negdje“. Iskra donosi raznovrstan sadržaj – prijateljstvo između naše i škole iz Sombora, uspjeh sportista, priče o učeničkim uspjesima… Imamo i intervju prvog urednika Iskre Zorana Milovića. Zahvaljujući učenicima i fotografijama koje su zabilježili, predstavili smo matursku ekskurziju, kvadrilu, matursko veče… Tu su i stripovi na stranim jezicima, predstavili smo uspjeh naših debatera koji sada na putu za Brisel gdje će učestvovati u konferenciji i debati. Radili smo sa učenicima, to je izuzetan rad, mislim da ćete uživati dok čitate Iskru. Dugujem zahvalnost ne samo redakciji nego i svim učenicima koji su davali ideje, učestvovali u nastajanju lista od 1. septembra pa dalje, a posebno u onom najaktivnijem dijelu – januaru, februaru, martu, kazala je prof. Roganović.
Akademija je bila prilika i da svi upoznaju najbolje na državnom takmičenju, ali i one koji su školu i grad predstavljali kroz različite programe. Direktorica škole Ljiljana Karanović uručila je poklone:
Maturantkinji turističke škole Valeriji Benusi koja je svoj grad i školu dostojno predstavljala na međunarodnim razmjenama u Evropi;
Maturantu gimanzije Radovanu Miloviću za treće mjesto u besjedništvu na državnom takmičenju, ali i za učešće u kreiranju sve četiri svečane akademije škole;
Maturantkinji gimanzije Lari Kovačević, najboljoj u državi u znanju iz engleskog, kao i njenoj mentorki profesorici Anici Radan;
Maturantkinji gimnazije Zorici Knežević za treće mjesto u znanju iz francuskog jezika, a njena mentorka je bila prof. Spomenka Mišeljić.
U foajeu Dvorane Park publika je imala priliku da vidi izložbu radova „Najljepša lica moga grada“ koju su pripremili učenici građevinske škole i gimnazije pod mentorstvom prof. Ksandre Popović. Za koktel u foajeu bili su po tradiciji zaduženi učenici i nastavnici ugostiteljske škole.
Voditelj akademije bio je gimnazijalac Pavle Đurović.
Svi oni pokazali su večeras koliko raskošnog talenta stanuje u njima dok plešu, pjevaju, glume, uče, ali i kako se snagom mladosti, iskrenom ljubavlju voli svoj zavičaj, grad iz kojeg će sutra krenuti u svijet, ispisati neke nove stranice Svjetskih, a novskih i jednog dana mu se vratiti.
Učenicima i nastavnicima SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ čestitamo Dan škole!