Рекордни резултати Управе за инспекцијске послове у туристичкој сезони

Управа за инспекцијске послове у посљедња два мјесеца постигла је најбоље резултате од када постоји, 70 инспектора у шест приморских општина обавило је преко осам хиљада инспекцијских надзора, а изречено је близу седам хиљада прекршајних налога у износу од скоро 3,2 милиона еура.

То је оцјена са конференције за медије, коју је Управа за инспекцијске послове (УИП) организовала поводом представљања резултата појачаног надзора УИП-а у љетњој туристичкој сезони 2024, као и осврта на резултате рада за првих осам мјесеци ове године.

Дикреторица Управе за инспекцијске послове, Ана Вујошевић, подсјетила је да је појачани надзор спровођен у шест приморских општина током јула и августа, спроводиле су га Туристичка, Тржишна, Инспекција рада, Здравствено-санитарна инспекција, а резултати континуирано расту.

Ана Вујошевић, дикреторица Управе за инспекцијске послове

– У туристичкој сезони је учествовало 70 инспектора и сви су се трудили да на најбољи начин одговоре свим задацима. То је подразумијевало и надзоре на екстремно високим температурама, као и инспекцијске надзоре у касним вечерњим и раним јутарњим сатима – наводи она.

Вујошевић је рекла да су добри резултати, између осталог подстигнути добром логистиком, припремом и активностима како инспектора на терену са координаторима, тако и осталим запосленим у менаџементу који су све вријеме појачаног надзора дежурали у данима викенда и државних празника те били доступни грађанима за пружање релевантних информација у остваривању њихових права.

– 70 инспектора у шест приморских општина остварило је рекордна 8.226 инспекцијска надзора, забиљежили су укупно 5.302 неправилности, указали у 1.110 случајева, изрекли су 6.731 прекршајни налог у износу од 3.167.624 еура  – саопштила је Вујошевић.

Истакла је да Управа за инспекцијске послове неселективно поступа без обзира на категорију друштва, општину или било које друго својство одређеног субјекта надзора.

– У првих осам мјесеци ове године спроведено је 36.016 надзора. Било је 15.447 утврђених неправилности, указали смо у 4.184 случаја што значи да смо поштовали начело превентивности, а износ изречених казни прекршајним налозима је скоро шест милиона, тако да је наше присуство итекако било видљиво – поручила је Вујошевић.

Помоћник директорице, Дарко Рашовић, рекао је да су се нарочито посветили сектору заштите животне средине, безбједности здравља људи и државних ресурса.

Дарко Рашовић, Помоћник директорице

– У том сектору се налази девет инспекција, параметри су у односу на претходне године повећани. Имали смо 9.481 испекцијски преглед, 3.521 утврђена неправилност и за те неправилности издато је 1.501 рјешење. Прекршајним налозима изречено је 912.220 еура новчаних казни. Оно што је забрињавајуће је велики број кривичних пријава. Било их је 45 што је за 25 одсто више него прошле године – саопштио је Рашовић.

Највећи број кривичних пријава евидентирано је у шумарству, ловству и заштити биља.

Када је ријеч о Здравствено-санитарној инспекцији, највећи број неправилности односи се, како је казао, на неизвршавање обавезног здравственог прегледа, неспровођење општих хигијенских мјера у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести, неизвршавање анализе базенских вода, вода за пиће, непосједовање документације у моменту прегледа, издавање љекова без рецепта и неприсуство фармацеута током рада апотека.

Главни инспектор рада и координатор за тржишну инспекцију, Срђан Симовић, рекао је да је највише активности Инспекције рада везано са сузбијање рада на црно, а контролисано је и радно вријеме, као и законитост ангажовања малољетних лица.

Срђан Симовић, главни инспектор рада и координатор за тржишну инспекцију

– У 80 одсто надзора утврђене су неправилности, а то је податак који довољно говори о томе колико су инспектори квалитетно приступили послу и колико су добро радили. Итекако је битно да инспектори одговорно раде свој посао, да не зажмуре ни на једну неправилност. Ми смо у том погледу достигли висок ниво и сматрам да је то главни разлог зашто имамо добре резултате у љетњој туристичкој сезони. Стање из године у годину је све боље, али није још на задовољавајућем нивоу и због тога је овако висок износ казни – казао је Симовић.

Инспекција рада, како је додао, има веома добре резултате када је ријеч о сузбијању незаконито уведеног прековременог рада.

– Свјесни смо да су највећи трговачки ланци скратили радно вријеме управо под притиском инспекције и честих инспекцијских контрола. Велики број казни је изречен због рада без закљученог уговора о раду и пријаве на обавезно социјално осигурање, а у Инспекцији рада је нулта толеранција на овај прекршај – закључио је Симовић.

На крају директорица Управе за инспекцијске послове, Ана Вујошевић је захвалила свим запосленима и поштеним и честитим инспекторима који су свој посао обављали професионално, као и представницима локалних самоуправа, посебно предсједницима општина Тиват и Котор који су учествовали у трошковима смјештаја инспектора, Управи полиције, другим државним органима са којима је Управа сарађивала, медијским кућама које су редовно извјештавале, као и невладином сектору чије су информације биле од значаја за спровођење инспекцијског надзора.

Извор и фото: ПР Центар

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here