Peto „Bijeljansko književno proljeće“ zaokruženo je dodjelom priznanja najboljima na literarnomi i likovnom konkursu „Kroz boje i riječi pričam“, a mali jubilej manifestacije koju organizuje Kulturna mreža Bijela, obilježio je rekordan broj učesnika.
Ogromno interesovanje i kvalitet radova potvrdili su da umjetnost i lijepa riječ imaju posebno mjesto u odrastanju svakog djeteta. Konkurs je organizovan u četiri kategorije za učenike osnovnih škola i i jednoj za srednjoškolce, a pristiglo je čak 1 028 likovnih, i 161 literarni rad, koji je uvršten u konkurenciju.
Konkurs, koji je pokrenut prije korone, nastavljen je nakon tri godine pauze, a ove je prerastao i u međunarodni, kazao je za RTHN Igor Simović iz Kulturne mreže Bijela.
-Svakako da ove brojke raduju, prije svega nas, jer preko hiljadu likovnih radova – koliko je tu uloženo dječijeg truda, dječije mašte, dječijeg rada, bojica, tempera, truda njihovih mentora, škola koje su prihvatile ovaj naš konkurs, možete samo da zamislite. Takođe bih istakao da smo izašli iz okvira naše države, tako da možemo reći da je postao i međunarodni. Imali smo nekoliko radova iz Bosne i Hercegovine, takođe nadamo se da ćemo sledeće godine konkurs proširiti i na Republiku Srbiju, tako da ćemo imati malo veću konkurenciju što se tiče i likovnih i literarnih radova.
Simović ističe da su i ove godine nastojali da temom učenicima pruže mogućnost da što više daju mašti na volju.
-Željeli smo da to bude široka tema, da je ne ograničavamo, da ne sužavamo mogućnost izražavanja, već da pustimo djecu da kroz tu temu mogu da se iskažu u bilo kojem pravcu. Ovogodišnja tema je bila „Kroz boje i riječi pričam“, a prošlogodišnja je bila „Moja mašta može svašta“, tako da puštamo djecu da baš budu maštovita, da budu kreativni, da ih ne sužavamo i ne ograničavamo sa nekim temama koje su možda meni ili bilo kome od nas trenutno interesantne, a možda njima nisu. Ovako dajemo njima slobodu da se iskažu u onome pravcu u kojem oni žele, objasnio je Igor Simović.
Već drugu godinu u likovnoj konkurenciji pristiže preko 1 000 radova. Neki od njih su izloženi na zidovima Doma kulture u Bijeloj, a žiriju nije bilo nimalo lako da odabere najbolje, kazala je Milanka Simović iz Kulturne mreže Bijela.
-Nije bilo sve izloženo jer nismo zaista imali gdje da izložimo tolike radove, a svaki drugi je bio lijep na svoj način. Komisiji je bilo jako teško odlučiti, hiljadu puta su se vraćali da ponovo pogledaju neke radove, i baš su nijanse odlučivale… Trajalo je i bilo je veoma teško, zato što su djeca jako maštovita. Od najmanjeg do najstarijeg djeteta, oni svi imaju neku svoju maštu i oni to kako vide, oni to prenesu na papir, ali zaista se ne može kazati da je neki rad bio loš, jer se njihov trud i rad zaista vidio na tom listu, kazala je Milanka Simović.
Prvu nagradu na literarnom konkursu, ustanovljenu u znak sjećanja na pjesnikinju Vinku Perišić Šarenac, sa kojom su pokrenuli „Bijeljansko književno proljeće“, osvojila je Milica Kovač iz Gimnazije Kotor. Ona je poslala i poetski i prozni rad, a žiri joj je „Zlatno pero“ dodijelio za pjesmu.

-Što se tiče pjesme, u njoj sam kombinovala i boje i riječi – kako one zajedno djeluju i kako zajedno stvaraju neku simboliku tih boja u riječima. Što se tiče sastava, napisala sam kraću priču o jednoj djevojčici koju sam poznavala, i tu sam isto primjenjivala određenu sibmoliku raznih boja, cvjetova… Nadam se da ću nastaviti da pišem, jer to je za mene jedna veoma vrijedna umjetnost i nešto što ja jako volim da radim, tako da bih baš voljela da se tome i više posvetim, poručila je Kovač.
Na konkurs su se odazvale skoro sve škole iz Crne Gore, a kao sveukupno najuspješnija je nagrađena OŠ „Anto Đedović“ iz Bara, koja je prednjačila i po broju radova, i osvojenih nagrada.
Žirijem od 12 članova koji je odlučivao o literarnim radovima predsjedavala je Jarmila Radović, a na čelu sedmočlanog likovnog žirija bila je Aleksandra Ćorović. Na završnoj svečanosti je učenicima i mentorima dodijeljeno 50 nagrada, kao i preko 100 zahvalnica, plaketa i poklona.
Iz Kulturne mreže Bijela zahvaljuju na podršci Sekretarijatu za društvene djelatnosti i međunarodnu saradnju, Sekretarijatu za kulturu i obrazovanje, Turističkoj organizaciji Herceg Novi, Mjesnoj zajednici Bijela i OŠ „Orjenski bataljon“.







