Veliko je interesovanje i publike i učesnika za jedan od najpopularnijih i najatraktivnijih programa u okviru „Praznika mimoze“ – takmičenje u piciginu, koje će, nakon dvije godine pauze, biti održano sutra (nedelja, 27. februar) od 11:00 sati na plaži „Rafaelo“.
Od šest ekipa na prvom takmičenju 2017. godine na Staroj banji, broj učesnika je stigao do 10 naredne dvije godine, 2020. ih je bilo sedam, a sutra će se u ovoj uzbudljivoj, zahtjevnoj, ali nadasve zabavnoj igri nadmetati čak 12 ekipa.
Za peto takmičenje u piciginu, čiji je pokrovitelj Konoba “Krušo”, prijavile su se ekipe: “Maškare”, “Got”, “Punoglavci”, “Bosko”, “Dekadencija”, “Što’ pit’ ”, “Arsenal”, “Smećari”, “Po(i)akote”, “Galioti”, “853” i “Makc”, a publika će, osim u egzibicijama u plićaku, uživati u nastupu poznate dubrovačke klape “Kaše”.
Uz „Herceg fest“, organizator takmičenja je ekipa “Got“, čiji se kapiten Vuksan Stamenković, prisjeća kako su mlađi učili od starijih piciginaša neobičnu igru koja je u Herceg Novi „stigla“ prije nešto više od pola vijeka.
-Sve je počelo davne 1908. godine na Bačvicama u Splitu, a kod nas su stariji krenuli da igraju prije pedesetak godina. Mi mlađi smo vremenom počeli da igramo malo sami, malo gledajući njih, a naša ekipa sa Tople je vazda gledala da to bude nekako „šareno“. Čas smo bili na Ćorovića plaži, pa na hotelu Plaža, čak smo nekad znali zaigrati i kod tunela, mada je tu malo uži prostor, ali je naša uglavnom bila čuvena mala Milašinovića plaža od mula prema sadašnjem „Rafaelu“. Naravno, kada je riječ o piciginu neprikosnovena je Stara banja, gdje smo takođe dosta igrali i koja objedinjuje sve uslove.
Raduje što, pored iskusnih igrača, picigin sve više igraju mladi, poput ekipe trinaestogodišnjih “Kengura” koji su se takmičili prije tri godine, kaže Stamenković, ističući da zahvalnost što je picigin “oživio” u Herceg Novom dugujemo veteranima iz NVO “Picigin”.
-Oni su začetnici i stub picigina u Herceg Novom, i hvala im na svim godinama upornog rada na održavanju tradicije i popularizaciji picigina. Stavan Koprivica, Duško Sredanović, Bobo Popović, Kiko Marić, Lazar Doklestić, Nino Lepetić, Neno Konjević i Nebojša Mandić su momci koji su 2011. godine na Prvenstvu svijeta u Splitu osvojili prvo mjesto, svaka im čast na tome i veliko im hvala na svemu, poručio je Stamenković.
Neka stroga pravila ne postoje; bitna je dobra volja i dobra kondicija, objašnjava član ekipe „Got“ Dejan Dabović, ističući da dobar picigin odlikuju egzibicije tokom igre.
-Pravilo je da ima pet igrača koji se rasporede u formi petokrake u razmaku od 6 – 7 metara i dobacuju se lopticom – balunom, koji se pravi od teniske loptice sa koje se skine onaj prvi sloj – čupavi „tepih“, a onda i ljepilo. Teniska loptica je debljine 3 milimetra, i sad vi morate to ručno sve da brusite do nekih milimetar i po – dva debljine da bi dobili neku pravu debljinu baluna sa kojim se igra. Naravno, ne može samo da se stoji i dobacuje. U piciginu je jako bitno da ima malo atrakcije i egzibicije, jer picigin ne bi bio picigin da nema toga. Veoma je važna dubina vode, odnosno plićak od 10 do 20 centimetara da bi se trčanjem stigla loptica, a sa druge strane da bi se ublažio pad pri nekoj akrobaciji prilikom spašavanja lopte, objašnjava Dabović razliku u stilu igranja picigina koji je kod nas nešto „statičniji“ u odnosu na onaj koji se igra na Bačvicama.
-Sve što je do nas mi ćemo ispuniti, poručuju organizatori, nadajući se vedrom vremenu, uz poziv gledaocima da dođu, uživaju u piciginu, pjesmi klape „Kaše“, dobroj zabavi i lijepom druženju.