Odbornici lokalnog parlamenta ponovo će u klupe u petak, 26. decembra, za kada je Predsjednik Skupštine opštine Herceg Novi, Miloš Konjević zakazao posljednju godišnju, odnosno sedmu redovnu sjednicu. Predloženi dnevni red obuhvata 45 tačaka, uz mogućnost proširenja.
Potpredsjednica Skupštine Dragana Stanišić, zbog velikog broja tačaka od značaja za funkcionisanje lokalne uprave i gradskih preduzeća, očekuje da odbornici budu zainteresovani za diskusiju.

– Završne godišnje sjednice Skupštine su najkomplikovanije i najobimnije, tako je i sa ovom, jer se na dnevnom redu nalazi dosta tačaka koje su od vitalnog značaja za funkcionisanje lokalne uprave, ne samo Opštine, nego i svih javnih preduzeća, ustanova i agencija, čiji se budžeti oslanjaju na budžet Opštine. Prije dva dana završene su javne rasprave po Predlogu Odluke o budžetu za 2026. godinu i Programu uređenja prostora za narednu godinu. Bilo je dosta sugestija, predloga i primjedbni. Nadamo se da će resorni sekretarijati navedene predloge sublimirati i da će ih inkorporirati u Predloge odluka koje će se naći pred odbornicima – navodi ona.
Sa prethodnih sjednica povlačena je tačka koja se odnosi na urbanu sanaciju, zbog nedostatka potrebnih saglasnosti iz resornog ministarstva.
– Koliko sam upoznata, saglasnost još nije stigla, ali postoji veliko interesovanje građana i investitora za usvajanje naveden Odluke, jer bi im se na taj način omogućilo zaokruživanje legalizacije bespravnih objekata – priča Stanišić.
Veliko interesovanje odbornika očekuje se tokom rasprave o postavljanju spomenika Mirku Komnenoviću.
– Taj proces aktivno sprovodi već pet godina Sekretarijat za kulturu i obrazovanje i oni su, što se tiče papirologije, ispunili sve zakonske norme. To bi bio prvi spomenik u našem gradu koji ima svu potrebnu dokumentaciju. Ono što je meni žao jeste da postoje oprečna mišljenja po pitanju postavljanja spomenika. Međutim, intencija lokalne svakako je da uredi zaštićeno jezgro grada, koje je poslednjih godina, po mom mišljenju, bilo nepravedno izostavljeno iz planske dokumentacije – smatra Stanišić
Na predloženom dnevnom redu su i Program uređenja prostora, Odluka o bratimljenju Herceg Novog i poljskog Grada Lobeca, kao i godišnji planovi i programi svih javnih preduzeća, ustanova i turističke organizacije.
– Mislim da je jako bitno da se i odbornici i građani upoznaju sa finansijskim konstrukcijama, budućim investicijama, njihovim obavezama, načinima na koje oni sprovode usluge… Da li su te usluge kvalitetne ili ne, to ćemo ocijeniti na samom zasijedanju – kazala je Stanišić.
Dnevnim redom je ovuhvaćeno i 11 tačaka koje se odnose na postavljanje i izgradnju objekata od opšteg interesa, kao i dvije odluke o restrukturiranju Vodovoda i kanalizacije i Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture.
Kako navodi Stanišić, zbog velikog broja tačaka teško je očekivati da sjednica bude završena istog dana.




