У оквиру пројекта „break the fake“ НВУ Оптимисти, EkoGard и Центар за локални и регионални развој, у сарадњи са Секретаријатом за културу и образовање у Херцег Новом реализују обуке медијске писмености за младе.
Осим Херцег Новог, обуке се реализују и у Никшићу и Рожајама, а воде их истакнути професионалци из области медија и медијске дигиталне писмености. Радионицу у Херцег Новом водио је новинар Небојша Мандић.
-Да препознају штqа су то замке и које су то предности које они могу да стекну увидом у но9ве технологије, осносно на интернету, јер, заиста смо свједоци шта све може да се нађе и као лажна вијест и као манипулација и колико је та млада популација подложна и изложена таквим манипулативним радњама и у ту сврху је заиста јако добра оваква врста едукације, наводи Мандић
Дводневне радионице у трајању по три сата, биће реализоване током четири викенда.
-Причамо од првих корака медијске писмености, од најбазичнијих ствари које су везане традиционално за новинарство и информисање до најновијих алата које користи вјештачка интелигенција и покушаћемо у том периоду да им објаснимо како могу да препознају и како да што мање буду изманипулисани, каже Мандић.
Уз обавезан теоријски дио, предавачи полазницима указују на примјере из праксе, као и на лична искуства током каријере. Радионице су конципиране тако да полазници након стечених знања сами покушају да креирају медијски садржај.
-Већ имамо два сјајна видео уратка које су урадили полазници наше радионице прошлог викенда. Тачно су за 30 секунди направили тај видео гдје су на два различита начина ставили до знања да су укапирали шта треба урадити када је ријеч о дезинформацијама и неким лажним информацијама и могу рећи да сам јако задовољан колико су та дјеца предана овоме, колико добро раде и колико желе да напредују и колико су свјесни свих замки које их чекају на интернету, рекао је Мандић.
Никола Вукић из СМШ “Иван Горан Ковачић” истиче да су радионице овог типа веома корисне.
-Помогле су нам да се информишемо шта заправо значи медијска писменост и много смо захвални организаторима, Небојши, Снежи и Александри који су нас успјешно увели у тај процес медијске писмености, како да препознамо лажне вијести, како да препознамо праве вијести, да направимо разлику и да постанемо медијски писмени штио ће нам значити за свакодневни живот, каже Вукић.
Кристина Шабановић из СМШ “Иван Горан Ковачић каже да је на радионицама било занимљиво.
-Веома је занимљиво, учимо како да само по наслову препознамо шта је истинита вијест, а шта је м,ало преувеличана вијест, каже Кристина.
НВУ Оптимисти, ЕкоГард и Центар за локални и регионални развој Пројекат „Break the fake“ реализују од новембра до марта 2025. Године.