Специфичне службе попут полиције, ватрогасаца, спасилаца, хитне помоћи, морају да имају добро обучене и физички спремне запослене, способне да се носе са стресним и изазовним ситуацијама у којима ће брзо и ефикасно да реагују. Због тога је Црвени крст Херцег Нови покренуо низ радионица на тему изазова у свакодневном раду, стреса, синдрома изгарања као и подршке коју једни другима могу да пруже, како би што боље обављали посао који се од њих очекује.
Након разговора са службеницима МУП-а и Центра за социјални рад, представници ЦК Херцег Нови данас су били у Служби заштите и спашавања. Самостални савјетник I
Зоран Гамбер, ову сарадњу оцјењује као веома значајну.
-Свуда у западном свијету људима који обављају овакве послове се пружа психо-социјална подршка ради свакодневног стреса који они доживљавају приликом обављања свог рада. Нећу да набрајам какве су то све ситуације са којима се сусрећу наши припадници и све то оставља последице на физичко и психичко здравље, каже Гамбер. Наши припадници осим обучености и опремљености треба да буду и психо-физички спремни, јер је ово таква врста посла, да морају да одреагују спремно, без обзира на какву ситуацију на терену ће да наиђу. Значи, морају да одреагују брзо и ефикасно без обзира на какву ситуацију наиђу, јер од тога зависи и живот неког појединца, сматра Гамбер.
Ватрогасци спасиоци Службе заштите и спашавања имали су и друге врсте обука, попут пружања прве помоћи.
-Са ЦК Херцег Нови имамо већ неколико година активну сарадњу , заједничке вјежбе, едукације, акције добровољног давалаштва крви. Надам се да ће она потрајати и да ће се наставити у будућности и на корист наших припадника али и грађана, закључио је Гамбер.
Секретарка ЦК Херцег Нови, Милена Шћекић објашњава да им је у фокусу дјеловања ментално здравље, како људи којима се пружа помоћ тако и оних који ту помоћ пружају.
-Служба заштите и спашавања и њени ватрогасци су заиста први на терену без обзира шта се дешавало, да ли је то у питању заглављена мачка испод аутомобила до неких, заиста тешких ситуација као што су саобраћајне несреће, ванредне ситуације, природне непогоде и свуда пружају помоћ. Све то што они свакодневно гледају и са чим се суочавају оставља траг и на њих као личности, јер ипак су то људи као сви ми који се на различите начине носе са стресом. Просто смо хтјели да им на овај начин пружимо подршку како би сутра, када изађу на терен, тај свој посао одрадили онако како се од њих очекује и дали свој максимум, каже Шћекић.
Истиче да ће таква врста радионица бити одржана и у другим службама.
-Овакве радионице су јако корисне и људи просто имају жељу и потребу да подијеле оно што свакодневно гледају, са чим се суочавају и да питају како да након неке изазовне ситуације наставе даље. Ово је јако корисно ако ништа друго, да размијенимо искуства, да знамо ко нам може пружити неку другу врсту помоћи ако је потребна, закључила је Шћекић.