Просвјетним радницима умањена примања до 50 еура, позивају Владу да реагује

Извршни одбор синдиката просвјете Црне Горе упутило је саопштење у којем истичу да министарства финансија и просвјете, науке и иновација грубо крше Грански колективни уговор за област просвјете. Кроз нови обрачун зарада, хиљадама наставница и наставника умањена су примања и до 50 еура.

-Иако смо од представника Министарства финансија имали обећање да им није циљ да умањују зараде просвјетним радницима, те да уз компромис, кроз измјене и допуне ГКУ-а, можемо наћи повољно рјешење, ипак су нам прошле седмице, на састанку са представницима Министарства финансија и Министарства просвјете, науке и иновација, рекли да Влада нема намјеру да сада ради на измјенама и допунама ГКУ-а, а да се централизовани систем обрачуна зарада мора спровести. То значи да од компромиса нема ништа и да ће просвјетни радници јулску зараду добити умањену и до педесет еура, наведено је у саопштењу.

Извршни одбор Синдиката просвјете Црне Горе, разматрајући актуелну ситуацију око умањења зарада, изражава разочарење односом Министарства финансија и Министарства просвјете, науке и иновација према просвјетним радницима. Упутили су и низ питања министру финансија, Новицу Вуковића и министарку просвјете, науке и иновација, Анђелу Јакшић Стојановић.

-Зашто сте одустали од обећања да ћемо кроз измјене и допуне Гранског колективног уговора за област просвјете наћи компромисно рјешење и да се зараде просвјетним радницима неће умањивати?  Зашто грубо кршите Грански колективни уговор за област просвјете правећи софтвер за обрачун зарада који није у складу са чланом 22 ГКУ-а? Је ли то поново наступате са позиције силе, повлачећи једностране потезе и бацајући под ноге социјални дијалог? Је ли вам циљ да, грубо кршећи Закон о раду и ГКУ и примјењујући голу силу, покажете како не цијените просвјетне раднике и како вам до њиховог права и поноса није стало?  Да ли на овај начин хоћете да стимулишете просвјетне раднике пред најављену реформу образовног система? По принципу, што мање плате просвјетним радницима, то ће они више и боље радити.

ИО СПЦГ је донио одлуку да се ванредна сједница Главног одбора одржи у сриједу, 2. јула, а конференција за новинаре  3. јула.

-Без обзира на све, СПЦГ и даље вјерује да ће разум преовладати у нашој Влади, и да се премијер Спајић, министар Вуковић и министарка Јакшић-Стојановић неће црним словима уписати у историју Црне Горе као прва Влада која је смањила плате просвјетним радницима. Уколико ипак Влада буде упорна у својим намјерама да умањује плате просвјетним радницима, СПЦГ и просвјетни радници неће дозволити ново понижење, осликано у кршењу ГКУ-а и смањењу зарада, наведено је у саопштењу.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере