ПРОСЛАВА ДВАДЕСЕТОГОДИШЊИЦЕ ИСТРАЖИВАЊА ПОЉСКИХ АРХЕОЛОГА НА ПРОСТОРУ РИСНА

Прослава двадесетогодишњице новијих археолошких истраживања на простору Рисна, у организацији Амбасаде Републике Пољске у Подгорици, Центра за античка истраживања Југоисточне Европе и Општинске јавне установе “Музеји” Котор, одржана је на локалитету Римски мозаици.

“Амбасада Пољске још од 2015. године има успјешну сарадњу са Римским мозаицима, тако да данас, након паузе изазване пандемијом, имамо прилику видјети нове информативне панеле на којима су приказана истраживања археолога са којима сарађујемо. Такође, задовољство нам је што настављамо сарадњу”, казала је Ивона Вујисић, експерт за организационе послове и медије при Амбасади Пољске, додавши како у име оправдано одсутног амбасадора Артура Дмоховског има част поздравити новоизабрану директорицу ОЈУ “Музеја” Котор Душицу Иветић.

Од 2001. године стручњаци са Варшавског универзитета, које предводи Пјотр Дичек са Јанушом Рецлавом и Мартином Лемке, спроводи у Рисну научни пројекат “Ризон – пријестоница краљице Теуте”. Пољским археолозима најприје је партнер на пројекту био Регионални завод за заштиту споменика културе из Котора, а након трансформације 2011. године Центар за конзервацију и археологију Црне Горе. Археолошким радовима управљали су Јован Мартиновић, Вилма Ковачевић, а од 2014. Дејан Газивода. Кроз Програм заштите и очувања културних добара Црна Гора суфинансира пројекат.

“Захваљујући раду археолога из Црне Горе и са Варшавског универзитета”, казао је Пјотр Дичек, “многе мистерије града краљице Теуте и краља Балајоса су разријешене.”

“Златни прстен, највеће свјетско благо новчића, бројне хеленистичке посуде, амфоре, једини познати илирски комплекс палата, мозаици откривени у римској згради у којој се налазимо, али и свакодневни предмети, чине јединствену колекцију лијепих налаза”, устврдио је Дичек, нагласивши како је пред археолозима још доста посла. Ријеч је о наставку истраживања на илирској палати, те проучавању такозване агоре која се налази у центра Царина насупрот хотела “Теута”.

“Надам се да ће власти Општине Котор и заједнице у Рисну уложити све напоре да осигурају да ово подручје остане намијењено само за ископавања, а не у сврху продаје или развоја. Ово друго изазвало би протесте у европском научном свијету. Новац је пролазан, а прича у Рисну темељ је идентитета и треба да буде понос Црне Горе”, закључио је Дичек.

Модератор презентације била је Александра Симеуновић, историчарка умјетности и музејска савјетница у ОЈУ “Музеји” Котор.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here