Promocija knjige „Mitropolit crnogorski Visarion Ljubiša“ i predavanje na temu „Srpsko i crkveno pitanje u djelu arhimandrita Dionisija Mikovića“ u organizaciji NVO „Srpski soko“ održano je sinoć u galeriji Freska na Belavisti.
Arhimandrit Dionisije Miković bio je sveštenik, publicista, književnik i etnograf, koji je ostavio dubok trag u duhovnosti, književnosti i hronici Crne Gore i šireg prostora Boke. Povodom 140 godina od upokojenja promovisana je knjiga „Mitropolit crnogorski Visarion Ljubiša“ objavljena je prošle godine u izdanju organizacije Srpski soko, u cilju podsjećanja na njegovu bogatu biografiju, kazao je predsjednik NVO Srpski soko Nebojša Rašo.
-Služio je u manastiru Savina, čak je opština hercegnovska tražila od tadašnje episkopije Dalmatinske da on bude postavljen za igumana manastira. U isto vrijeme je opština Paštrovska tražila da bude iguman manastira Praskvica. Sudbina je odredila drugačije pa je bio iguman manastira Morača i prvi episkop Zahumsko-raške episkopije nakon oslobođenja ovih krajeva u ratu 1876-1878.godine. Potom i mitropolit Crnogorsko-brdski, podsjetio je Rašo.
Knjiga predstavlja ishod lijepe priče o čovjeku izuzetne duhovnosti i obrazovanja, po rođenju Paštrovčaninu, koji slijedom događaja dolazi iz Dalmacije , kako je istaknuto u tada slobodnu Crnu Goru, kazao je predsjednik Crkvene opštine Topaljskohercegnovske Zoran Lazarević.
-Gospodar Crnogorski, knjaz tadašnji Nikola vido je sve te njegove kvalitete i postavio ga za mitropolita Crnogorskog. Učestvovao je i tada u vlasti, jer je znanja uvijek falilo, a najveće se tada sticalo ovdje na primorju. On je smatrao da narod znanjem može da preživi i u onom i u današnjem vremenu, kazao je Lazarević.
Visarion Ljubiša je bio je crnogorski mitropolit od 1882. do 1884. godine, prvi predsjednik crnogorskog Crvenog krsta 1876. i prvi crnogorski ministar prosvjete.