Projektna dokumentacija za vodosnabdijevanje viših gradskih zona

U hercegnovskom Vodovodu angažovani su na pripremi turističke sezone i rješavanju pitanja vodosnabdijevanja viših gradskih zona.

Pored kontinuiranih aktivnosti na detekciji i otklanjanju kvarova na mreži, angažovani su na projektovanju rješenja, koja su neophodna kako bi se obezbijedila voda potrošačima u višim zonama i zaleđu Herceg Novog, kazao je za RTHN  direktor DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi Boro Lučić:

– Problem sa vodosnabdijevanjem viših zona ne samo na rivijeri, već i grada datira godinama unazad. Sve je izraženija gradnja na rivijeri, posebno na  području Kumbora. Na području grada je veliki problem u naseljima Topla dva i Topla tri, koja  su postala građevinsko žarište. Tamo se najviše gradi. Imamo trenutno zahtjeve za otprilike 15 zgrada, a jednostavno im ne možemo da damo priključke za vodu, jer ne možemo da garantujemo da će imati stalno vodu sa odgovarajućim pritiskom, naveo je Lučić.

Boro Lučić

U Vodovodu rade na idejnom rješenju, kako bi obezbijedili vodu za više dijelove grada.   

-Pokušavamo da napravimo cjevovode, koji će regulisati vodosnabdijevanje od šeste zone do magistrale. Nadam se da ćemo narednih dana da kompletiramo tehničku dokumentaciju i da pošaljemo predlog za kapitalni budžet Vlade za sljedeću godinu. Potom ćemo i glavni projekat vodosnabdijevanja viših zona završiti do kraja ove godine. Vrijednosti investicije procijenjena je na oko osam miliona eura, podsjeća Lučić.

U Vodovodu su nastavili izradu projektne dokumentacije vodosnabdijevanja sela Kameno u zaleđu Herceg Novog:

– Sam projekat se zasniva na odluci vodosnabdijevanja Kamenog. To nam daje direktive šta treba da radimo. Mi smo proširili projekat , da omogućimo da  voda definitivno stigne do sela Kameno. Kasnije ćemo da radimo drugu fazu projekta, gdje da se postavi rezervoar, odakle bi se moglo kompletno da snabdijeva selo Kameno i da se vodovod spusti do Mokrina. Riječ je o finansijski velikim zahtjevima, ali bez vode, puteva, struje ne može da se razvija turizam u podorjenskim selima u zaleđu Herceg Novog.  Na nama je da Opština, sa  preduzećima i državnom finansijskom podrškom, omogućimo da sva sela u zaleđu dobiju vodu tako da bi se mogla da razvija eko-turizam, poljoprivreda, proizvodnja domaće hrane i omogući bolji život stanovnika podorjenskog kraja, smatra Lučić.    

 U Regionalnom vodovodu suočeni su sa velikim problemom usljed smanjene izdašnosti izvorišta Bolje sestre zbog eksloatacije šljunka iz korita Morače. Pošto ne mogu da imaju dovoljno vode za sezonu, traže alternativne načine.

– Mislim da će uspjeti da ova sezona, prođe bez većih problema. Za  Herceg Novi bitan je cjevovod i rezervoar, koji su vlasništvo Regionalnog vodovoda, a nalaze se na teritoriji naše Opštine. Hercegnovski Vodovod ih već 30 godina održava. Na dionici od kilometar i po na cjevovodu na magistrali je duže od dvije godine kvar, što je neophodno da se što prije sanira, zašto su potrebna velika ulaganja. Ako Vodovod treba da radi, onda bi trebalo da uložimo u nešto naše. U tom pravcu i idu pregovori sa Regionalnim vodovodom da naš Vodovod preuzme kompletan cjevovod na rivijeri, u trajno vlasništvo. Sa sanacijom cjevovoda i gubitaka na mreži obezbijedićemo i dodatne količine vode, koje ćemo moći da damo i Regionalnom vodovodu. Ali prvo bi trebalo da se sanira magistralni cjevovod od Zelenike do Kamenara. Uputićemo i zvanično zahtjev RV da preuzimamo cjevovod u trajno vlasništvo, da bismo mogli da investiramo u njega i da potom refundiramo troškove. Imamo dobru saradnju sa menadžmentom Regionalnog vodovoda i oni razumiju naše probleme i mi njihove. Nadamo se da će doći do kompromisa i po ovom pitanju, ocjenjuje Lučić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here