Уколико Скупштина Црне Горе усвоји измјене Закона о заштити и спашавању, припадницима службе биће продужен рок за повлашћени одлазак у пензију до 2028. године. Циљ измјена закона је спречавање великог одлива запослених и обезбјеђивање новог кадра.
У херцегновској Служби заштите позитивно гледају на измјене закона, јер, како наводи командир Златко Ћировић, добијају три године да старије колеге пренесу знање на млађе.

– Рачунамо да ће предлог тог закона бити усвојен и да ће наше колеге, које су у 2025. години стицале право да оду у пензију, то пролонгирати до 2028, како би Служба и даље функционисала успјешно. Мада, млађе колеге које су дошле и даље упијају знање од старијих, тако да до 2028. Када неких 10 колега оде у пензију, град ће остати у сигурним рукама – наводи он.
Ћировић информише да је Служба заштите у последњих неколико година подмладила је кадар, јер је примљено доста млађих момака, који су још увијек у процесу обуке, али одлазе на интервенције са старијим колегама.
– Неких 70% је тог млађег кадра, склоп Службе заштите је спој младости и искуства. Тако да то се то знање свакодневно преноси на млађи кадар, па кад старије колеге пођу у пензију, град ће и да ље бити квалитетну чуван од акцидената за које је потребна интервенција Службе заштите – прича Ћировић.
Према актуелном Закону о зaштити и спашавању, да би припадник Службе стекао услов за пензионисање мора да има 50 година живота, 30 година стажа, од чега 10 бенефицираног, с тим што оперативац, како појашњава Ћировић, може да ради до навршене 55. године живота.
– Били смо хендикепирани у неким ситуацијама, гдје колеге које наврше 55 година старости, буквално су „ни на небу, ни на земљи“. Допуњавањем овог Закона, наше колеге, које су дале живот за Службу заштите и спашавања стичу право да оду у заслужену пензију. Овим продужењем наставиће се та пракса одласка у пензију и на неки начин, они ће бити привилеговани да по повољним условима остваре своја права – казао је Ћировић.
У Црној Гори ради око 600 ватрогасаца-спасилаца. У децембру 2022, четири године након што је предат Центру за стручно образовање, верификован је програм за стручно оспособљавање за занимање ватрогасац-спасилац. Према програму, уз опште услове, кандидати морају да прођу и обуку – теоријску и практичну, а стечено знање и вјештине докажу на тесту.