Привредницима у реконструисаном дијелу Његошеве 40 хиљада еура подршке

На четвртом редовном засиједању Скупштине општине Херцег Нови велико интересовање изазвала је шеста тачна дневног реда – Одлука о употреби средстава текуће буџетске резерве са извјештајем о реализацији пројекта реконструкције дијела Његошеве улице.

Средства текуће буџетске резерве Буџета Општине Херцег Нови за 2025. годину у износу од 40 хиљада еура опредјељују се на име подршке привредницима који послују у отежаним условима у периоду извођења радова на реконструкцији дијела Његошеве улице.

Како је испред предлагача, Службе за израду и праћење усаглашености прописа, казала руководилац, Наташа Мусић Поткоњак, ступањем на снагу ове Одлуке, комисија коју је образовао предсједник Општине, размотриће захтјеве привредника, уз које морају бити достављени докази који их оправдавају и утврдити све чињенице, неопходне за рјешавање.

Секретар за просторно планирање и изградњу Владислав Велаш подсјетио је да је последња озбиљна реконструкција Његошеве улице рађена 1965. године.

Владислав Велаш, секретар за просторно планирање и изградњу

-Након тог периода до данас није било озбиљне интервенције, осим ситних али без јасне визије. Само двије деценије уназад било је покушаја али није било храбрости да се уђе у тај посао, рекао је Велаш.

Подсјетио је и како је изгледала улица прије реконструкције.

– Тротоари су били асфалтирани, расвјета неуједначена, атмосферска мрежа је негдје постојала а негдје не, паркирани аутомобили са лијеве стране уз саме радње, рекао је Велаш и додао да се веома озбиљно радило на пројекту на који је сагласност дала управа за заштиту културних добара.

– Рок који је био дефинисан за завршетак је шест мјесеци а датум када смо увели извођача у посао је био 5. новембар 2024. За то вријеме имали смо 26 нерадних недеља, 13 државних празника, много непредвиђених ситуација са инсталацијама које су биле плитко постављене и због тих чињеница пројекат је морао да се мијења у ходу. Ми очекујемо да ће током ове недеље бити завршени радови, до 13. јула и сигуран сам да ћемо бити поносни на Његошеву улицу, рекао је Велаш.

Једна од власница продајног објекта, Бранка Контић, као представница власника и закупаца пословних простора у Његошевој улици, истакла је да је изгубљеног купца тешко вратити у времену он лајн трговине, а сви трговци су дужни су да плаћају порезе, рачуне, прилаз грађевинском земљишту, разне таксе, плате, доприносе.

Бранка Контић, власница пословног објекта у Његошевој улици

Она је скренула пажњу на отежано пословање свих власника и закупаца у реконструисаном дијелу Његошеве.

– Достава робе је практично немогућа, не постоје мјеста гдје би аутомобил, камион, комби могао да стане да истовари робу. Може, ако заустави саобраћај, па ће колона за час бити до Игала. О квалитету радова стручњаци ће дати свој суд, а да ли је требао овако, показаће вријеме – поручила је она.

Захтјев власника и закупаца је да Општина на име обештећења исплати плате за запослене за период од осам мјесеци, колико трају радови. Захтјев је скроман, како је додала, када се у обзир узму трошкови закупа у Његошевој улици.

Њено излагање изазвало је аплауз једног дијела опозиционих одборника.

Одборница Оливера Доклестић указала је да извјештај о реализацији пројекта реконструкције дијела Његошеве улице не садржи извјештаје пројектанта, извођача, надзора, организацији радова, утрошеним средствима и извјештај извођача зашто је неколико пута пројекат рушен и зашто су мијењани нивелитет и камен.

Olivera Doklestić, odbornica

– Имали смо Ђурички камен који је симбол овог града, којим је поплочана цијела Далмација и Венеција и Трг уз Цркву Светог Петра у Риму, а нама није ваљао, него нам је Кеопс из Египта послао овај жути камен, који служи за фасаде, а не за улицу. Камен који се данас још увијек бруси. И ви сте и даље толико дрски да можете да нас гледате у лице и кажете дивно, красно, биће вам љепше. Шта ће нам естетика, кад је нефункционална, запитала се  Доклестић.

Доклестић је казала да у центру града нема живота већ осам мјесеци, да је пројекат лоше урађен и да је лоше постојеће стање.

Дејан Стојадиновић из ДПС подсјетио је да је у фебруару донесена одлука о подршци привредницима, и да се данас свела на како је казао срамотних 40 000 еура. казао је и да бутик који има у центру града је за три мјесеца био у минусу 10 000 еура.

Дејан Стојадиновић, одборник

– 50 привредника је за три мјесеца направило бар 500 000 еура мањка. Они су прикупили документацију, сад им се тражи допуна документације. Мислим да се шалите са људима који раде и живе у овом дијелу града. Није нормално да се тако понашате јер је документација прикупљена још у марту и предата. И сад чекамо комисију хоће ли некоме дати 1000, 5000 еура или ништа. Овдје нема довољно средстава за све што је и потребно је да помогнете људима да исплате плате радницима – поручио је он.

Прича о реконструкцији Његошеве траје двије деценије, и за то вријеме недостајао је само један фактор да се нешто уради, а то је храброст, истакао је одборник Новске листе Јован Суботић.

Jovan Subotić, odbornik

– Нико у протекле двије деценије, без обзира која је власт тада била, није започео реконструкцију Његошеве. Циљ је да управо буде боље предузетницима који послују у овој улици, и да град оживи. Оно што јесте проблем, морамо бити искрени, су рокови, требало је да буду оштрији, казао је Суботић.

Он је предложио да се опредјеле три паркинг мјеста у Његошевој улици за хитне случајеве, хитну помоћ, доставу и да комунална полиција буде ригорозна у кажњавању оних који се буду паркирали на тим мјестима.

Никола Радман из УРА-е рекао је да је сума од 40 000 еура, колико је предвиђено за подршку привредницима, срамотна.

Никола Радман, одборник

– Имамо други проблем који се овдје не спомиње, да ће бити обештећени закупци и послодавци који су у захвату грађевинских радова. То је око 20-ак бутика, али су се јавили људи који имају пословне просторе до Трга Николе Ђурковића. Ако Комисија буде на тај начин разматрала, сва ова прича биће жалосна. Морамо да размишљамо другачије, да прво одредимо ко све спада у оштећене и колика је то нека реална сума. Људи су у проблему и морамо наћи најбоље рјешење, казао је Радман.

Одборник Владимир Косић је поставио питање одговорности за пробијање рокова. Он је указао на чињеницу да се локална управа уговором није заштитила од пробијања рокова, јер да јесте, од пенала би могла да надокнади штету привредницима.

Vladimir Kosić, odbornik

С обзиром да привредници не прихватају суму од 40 хиљада еура, која их вријеђа, Косић је питао да ли је сврсисходно уопште наставити расправу по овој тачки дневног реда, јер не постоји ни конкретна методологија расподјеле тих средстава, те на одговорност позвао онога ко је са извођачем потписао уговор.

Предсједник Општине Стеван Катић каже да се реконструкција Његошеве ради због грађана Херцег Новог  и сматра да ће привредници у Његошевој боље радити након завршетка овог посла.

Stevan Katić, predsjednik Opštine Herceg Novi

– Ми смо и раније говорили да ћемо дати помоћ привредницима и то је преседан. Нађите ми један примјер општине у Црној Гори и региону да је било која општина дала не 40 000 него 4.000 еура некоме из буџетске резерве за овакву ствар. Ту исту подршку нисмо давали привредницима на ривијери, у Игалу, на Савини, који су на исти начин били угрожени, рекао је Катић.

У званичним захтјевима привредника, како је рекао, њихова потраживања су 160 000 еура и то због смањења промета у односу на исти период прошле године. Он је рекао да су потраживања појединих привредника дупло већа него што им је промет смањен а да би реална потраживања требало да буду изгубљене добити.

– Овдје се све радило због привредника и гарантујем да ће сваки привредник након реконструкције Његошеве радити пет пута боље. И хоће ли они да врате ово општини? Неће наравно. Ниједан бутик се није видио од паркираних аутомобила, имали су свега пола метра од улаза до паркинга, а сада имају један корзо, једну ширину, видљивост, казао је Катић и упутио опаску одборници Доклестић да јој нису сметали похабани тротоари, разне врсте камена са двије стране, каблови у Његошевој прије радова.

– Суштина је да ће неко за пар година схватити како је ово било и како се урадило. Ових осам мјесеци је ништа за наредних 100 година за које ја очекујем да се у Његошевој неће такнути ништа, закључио је Катић.

Иако је изазвала жучну расправу, посебно између одборнице Доклестић и предсједника Катића, ова Одлука је усвојена.

У наставку усвојене су и одлуке о локацијама за објекте општег интереса, као и Предлог Одлуке о оснивању Јавне установе Центар за дневни боравак дјеце са сметњама у развоју и одраслих лица са инвалидитетом Херцег Нови.

Засиједање Скупштине општине Херцег Нови биће настављено сутра у 9 сати.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here