PRIVREDNI SUD U NOVEMBRU ODLUČUJE O BANKROTU VEKTRA BOKE

Za 11. novembar zakazano je ročište u Privrednom sudu u Podgorici na kojem će se odlučiti da li će u predezeće “Vektra Boka” biti uveden klasični stečaj kroz bankrot. Prethodni stečajni postupak uveden je u junu na zahtjev Uprave prihoda i carina koja je kao povjerilac podnijela predlog na osnovu člana 177 Zakona o stečaju koji omogućava povjeriocima da zatraže uvođenje klasičnog stečaja kroz bankrot ako stečajni dužnik ne postupa po planu ili postupa suprotno planu reorganizacije, koji ima jačinu sudske odluke. Dospjele, a neizmirene obaveze prema Upravi prihoda, kako je definisano Planom reorganizacije, iznose 1,028 miliona eura. Uprava prihoda je u svom obrazloženju za uvođenje prethodnog stečajnog postupka navela da stečajni dužnik ne postupa po usvojenom planu reorganizacije, čime se bitno ugrožava sprovođenje plana reorganizacije, te da su značajno ugroženi interesi klase u kojoj Uprava prihoda kao povjerilac spada i ne izvršavaju se obaveze prema ovom povjeriocu koje su i dospjele po utvrđenom planu reorganizacije.


Korist od prelaska “Vektra Boke” u klasični stečaj imaju sadašnji i bivši radnici jer sva njihova potraživanja idu u prvi isplatni red i imaju prioritet u naplati, jer se do sada dio njihovih potraživanja nalazio tek u trećem isplatnom redu. Korist ima i Uprava prihoda jer brže može naplatiti svoja potraživanja.
“Vektra Boka” se u stečaju kroz reorganizaciju nalazi od 2015. godine, aplan reorganizacije počeo je da se primjenjuje u februaru 2017. I pored prodaje imovine u vrijednosti od oko deset miliona eura, “Vektra Boka” nije isplatila u predviđenom vremenu obaveze prema radnicima u vrijednosti od oko 250 hiljada eura, kao i obaveze za poreze i doprinose u iznosu nešto većem od milion eura. Dio novca od prodaje imovine “Vektra Boka” je pozajmila drugim firmama u vlasništvu Dragana Brkovića ili članova njegove porodice.
Dragan Brković i njegovi sinovi, te izvršni direktor Milić Popović, nalaze se u pritvoru od kraja avgusta. Oni se sumnjiče da su preko firmi čiji su vlasnici prilikom privatizacije i reorganizacije počinili brojne malverzacije i na taj način oštetili HTP Boka za više miliona eura.


Bivši radnici “Vektra Boke” protestuju ispred hotela “Plaža” od 5. avgusta zahtijevajući da im se isplate potraživanja iz radnog odnosa.
Saznajemo i da radnicima koji su bili angažovani u tom preduzeću od uvođenja stečaja od 1. septembra nisu produženi ugovori o radu a poslodavac im je isplatio samo zarade za maj, jun, jul i avgust ove godine, dok im je ostao dužan za plate od novembra 2019. do maja 2021.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here