Prioritetne intervencije na kolektoru  do sezone

Фото: Колектор у Бијелој

Duž kolektora na rivijeri predviđena je hitna sanacija na više dionica cjevovoda. Kritična dionica kolektora u dužini 17 metara je kod hotela Delfin, gdje je dolazilo u prethodnom periodu do havarija, zbog oštećenja cijevi u dubini od pet metara. Na  drugom dijelu, između šahtova začepljenje ne može da se riješi, a cijevi će se mijenjati od šahta do šahta u dužini 26 metara.

Prema riječima direktora Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Opštini Herceg Novi Milana Zarića, radovi iziskuju velike troškove i veću građevinsku firmu, kao izvođača radova. Ju briv i možda još jedna kompanija u Crnoj Gori mogu da rade na sanaciji oštećenja.

– Tu su velike dubine, blizina mora, ogroman prodor vode, pjeskoviti dio. Nemoguće je da radite bez postavljanja talpi (daske). Moraju da budu pumpe velikog kapaciteta, da mogu silnu vodu da ispumpavaju, da se ne dešava odron. Izvođač radova odradio je loše tu dionicu. On je tu dionicu imao u reklamaciji kada je to radio ponovo, prije dvije godine. Obezbjeđeni su vještaci, izašao je sud za obezbjeđenje dokaza, konstatovana je šteta. Mi ćemo ih tužiti. Još nemamo tehnički prijem za kolektor, još primopredaja radova nije završena.

Oni mogu da se pozivaju na Strazbur, Tursku, koji je nadležan sud za arbitražu. Za ono što su zgriješili po našem pravosuđu za to ćemo ih tužiti ovdje. Oni su davali izjave koje nisu vjerodostojne. Onaj ko je pratio nadzor to je ovjeravao. Imamo dokaze za sve to. To moraju da budu stručni nalazi, a imamo za problem u Bijeloj, ocijenio je Zarić.

Osvrnuo se i na problem u Đenoviću, na potisnoj cijevi u dužni 710 metara:

– Imali smo pet puta pucanje na potisnom cjevovodu, ozbiljne havarije ispred Vojvodića mula. To je nedopustivo da se dešava kada smo tolika sredstva dali.   

Trudićemo se da odradimo sve što možemo. Akcionim planom je predviđeno kako rješavati neprijatne mirise po pumpnim stanicama.

Ovih dana imaćemo zajednički sastanak u Opštini, gdje ćemo donijeti odluku da što hitnije nabavimo ono što je neophodno za neutralisanje neugodnih mirisa.

Naravno, da ćemo preduprijediti da nam se ne bi mogle dogoditi neke havarije. Sve su nam pumpe servisirane.Takođe, agregatne stanice pravovremeno pratimo, objasnio je Zarić.

U toku je sanacija dijelova kolektora, kao i sekundarnih priključaka. Uskoro će biti raspisan tender za Šištet-Bare, dok je  završen tender za Zemunsku 1 i 2, na području koje gravitira Nemiloj.

– Tu je postojao ozbiljan problem, otpadne vode su prolazile potokom pored postrojenja i slivale se direktno u more u Meljinama, istakao je Zarić i dodao da je to primarno da se završi prije sezone.

Od Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma dobijena su sredstva za koja su aplicirali iz ovog Društva za Zemunsku ulicu, kao i za naselje Vodice u Baošiću.

Izabran je najbolji ponuđač za regulisanje kanalizacione mreže na Sušćepanu. Započet je projekat za kanalizacionu mrežu za Gomilu, Drenovik i Servisnu zonu, čime će zaokružiti taj dio.

– Ići ćemo dalje. Sada rješavamo Srbinu i Čela. U kontaktu sam sa građanima…Veliki je problem privatnih imanja, vlasnici ne dozvoaljavaju da se cijevi postavljaku kroz njihova imanja. Mali su to prečnici fi – 160,  fi – 200 ;  fi – 250… Na putu smo da se Čela konačno riješe, da će građani dati saglasnost kod notara. Projekat je ovjeren, revidovan, preostalo je da raspišemo tender i krenemo u realizaciju, dobili smo  najboljeg ponuđača, naveo je Zarić.

 Po njegovim riječima sada je sve završeno i spremno za realizaciju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here