Представници заједнице општина Црне Горе изразили су дубоко незадовољство због одлуке Владе Црне Горе да усвоји Програм привремених објеката у зони морског добра за период 2024-2028. година, упркос, какао су поручили, добронамјерној сугестији приморских општина да се приоритет да Скупштини Црне Горе у погледу одлучивања о управљању зоном морског добра, чиме се у потпуности игнорише став локалних самоуправа које су најдиректније погођене овом одлуком.
-Сматрамо да је усвајање овог Програма спроведено на нетранспарентан начин, што потврђује и чињеница да представници локалних самоуправа нису били у могућности чак ни да узму учешће у процесу његовог креирања, иако се ради о документу који има суштински значај за развој приморских општина и туристичку привреду Црне Горе. Посебно забрињава чињеница да су уведени критеријуми који омогућавају да у тендерским поступцима за закуп купалишта и привремених објеката могу учествовати и лица која су кривично осуђивана, што отвара озбиљна питања у вези са законитошћу и транспарентношћу поступака закупа локација у зони морског добра, навели су из Заједнице општина.
Усвајање оваквог Програма, наводе у саопштењу, угрозиће припрему и реализацију предстојеће туристичке сезоне и тако директно проузроковати штетне посљедице не само по економски развој приморских општина, већ и цијеле Црне Горе која се у великој мјери ослања на туристичку привреду.
-Имајући у виду наведене проблеме, захтијевамо хитан састанак са предсједником Владе Црне Горе Милојком Спајићем како бисмо изнијели наша становишта и заједнички пронашли рјешење које би омогућило ефикасније и праведније управљање морским добром, уз пуно уважавање надлежности и интереса локалних самоуправа, саопштили су из Заједнице општина.
Уколико се , како кажу,не уваже мишљења и сугестије локалних управа, приморске општине су спремне да покрену управни спор против донијете одлуке, јер сматрају да се њоме не штите интереси локалних заједница и да се одлуке од суштинског значаја доносе без дијалога са онима на које се директно односе.
-Иако не прибјегавамо радикалним мјерама, уколико будемо приморани, не искључујемо могућност примјене свих нама законски доступних механизама у циљу оспоравања спровођења оваквог Програма привремених објеката у зони морског добра, наведено је у саопштењу.
Очекују од премијера Спајића да препозна важност ситуације те да се коначно уважи заједнички став у погледу враћања надлежности локалним самоуправама када је у питању управљање морским добром, јер је, како поручују, то једини пут ка одговорном и одрживом развоју црногорске обале у интересу њених грађана и привреде.