Danas je Međunarodni dan lica sa Daunovim sindromom. Obilježava se širom svijeta, pa tako i u našem gradu. U OŠ Ilija Kišić kao i svake godine potrudili su se da kroz simbol šarenih čarapa koji ukazuje na različitost strukture DNK, pokažu svojim drugarima da su dobrodošli.
U zeleničkoj školi danas su imali poseban program u čast lica sa Daunovim sindromom, a pripreme su počele i par dana ranije, pojasnila je defektolog u ovoj školi Bojana Frankeli (Franquelli).
– Djeca su prethodno bojala šarene čarapice na papiru i onda smo izložili rad u holu škole kako bi bili vidljivi i ostalim učenicima. Oni su danas na sebi imali rasparene čarape i svi su bili srećni što su zajedno, bilo im je zabavno. Čarapice su sinonim za različitost i strukturu DNK jer ako ih ukrstimo, onda one zaista liče na tu strukturu. Što se tiče predmetnih nastavnika, oni su na svojim časovima razgovarali na ovu temu, dok je u holu škole puštena muzika sa razglasa na velikom odmoru ali i tokom kraćih odmora među časovima. Sve smo organizovali u skladu sa mogućnostima i prostorima.
Njihov zadatak i danas, ali svakog drugog dana je da djecu uče da prihvate različitosti i pomognu svima da budu važan dio društva, kazala je Frankeli.
– Na ovaj način želimo da skrenemo pažnju na to i da ih učimo, i djecu i opštu populaciju, da prihvate različitost. U našoj školi imamo djecu koja imaju Daunov sindrom i mislim da im i kroz ovaj način treba dati podršku. Sve manifestacije koje se održavaju na istu temu, bilo da je u pitanju međunarodni dan lica sa autizmom, Daunov sindrom ili invaliditet uopšte, vidim da postižemo rezultate time što djeca zaista iz redovne populacije prihvataju, ne pokazuju odbojnost prema djeca koja su fizički drugačija. Mislim da je to velika stvar i da ćemo ih tim putem izgraditi u bolje ljude, kazala je Frankeli.
Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom ustanovljen je 2006. godine, a 21. mart simbolično je izabran za taj dan jer je u osnovi te bolesti prisutnost 3 umesto 2 hromozoma, na 21. hromozomskom paru. Daunov sindrom je genetski poremećaj koji je dobio ime podoktoru Džon Lengdonu Daunu, koji ga je kao posebno stanje otkrio 1866. godine.