Nacionalna komisija Ministarstva kulture sačiniće izmjenu Nominacionog dosijea tvrđave Forte Mare za upis na UNESCO-vu listu svjetske kulturne baštine.
Za ovu namjenu su predviđena značajna sredstva iz kapitalnog budžeta, naveo je u Novogodišnjem intervjuu RTHN, predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić.
-Taj postupak ćemo završiti do kraja januara. Prije nekoliko dana smo imali sastanak sa Nacionalnom komisijom u Ministarstvu kulture, tako da su svi dobili svoje zadatke i rok za ponovno podnošenje tog dosijea je 31. januar. Svi nadležni su uključeni u proces i predano rade na tome tako da očekujem da u 2025. godini dobijemo pozitivnu ocjenu i da već od 2026. tvrđava Forte mare bude upisana na listi UNESCO-a, a do tada ćemo mi završiti i ovaj ostali dio što se tiče same tvrđave.
Planom budžeta za 2025. je predviđeno oko 200 000 eura za ambijentalno osvjetljenje tvrđava.
-To će zaista biti nešto na ponos svih Novljana. Već se vide efekti nedavnih radova kada su zidine kule očišćene, uređena je fasada i uklonjeno rastinje. Sa planiranom rasvjetom nakon sprovođenja tenderskog postupka, to će biti jedan pravi dragulj koji će tokom večernjih sati posebno istaknut, kao što Herceg Novi i zaslužuje. Puno vremena smo posvetili tome, jer se sva naša kulturna dobra zaista moraju unaprijeditu u odnosu na stanje u prethodnom periodu, na čemu konstantno radimo. Znaju nekad ti radovi da se oduže, posebno kada je riječ Potkovičastoj kuli, gdje već skoro godinu i po traju neki istražni radovi. Mi smo planirali u kapitalnom budžetu za ovu godinu oko 150 000 eura i za tu tvrđavu, uz dio od Ministarstva kulture koji smo već dobili i koji ćemo dobiti i ove godine, takođe kada je u pitanju i tvrđava Kanli kula, kazao je Katić.
U cilju projekta stabilizacije tvrđave Kanli kula, do polovine januara će, u dogovoru sa CEDIS-om, početi izmještanje visokonaponskih kablova. U saradnji sa Ministarstvom kulture, radiće i na potpunoj revitalizaciji tvrđave Španjola, takođe jednom od simbola grada.
-Značajna sredstva su tu obezbijeđenja. U prvoj fazi od strane Ministarstva kulture oko dva miliona eura, a kasnije u drugoj još oko 2,8 miliona. Dakle, projekat same revitalizacije Španjole koštaće preko pet miliona eura, zajedno sa nekim učešćem i Opštine Herceg Novi tako da, kada pogledamo sve zajedno, puno dobrih i kvalitetnih stvari se radi u Herceg Novom kada je riječ o kulturnom nasljeđu.
Ministarstvo kulture i medija i lokalna uprava su na dobrom putu da sve hercegnovske tvrđave valorizuju, daju im puni značaj i upotrebnu vrijednost za građane i turiste, zaključio je Katić.