Према званичним подацима о ухрањености одраслог становништва у Црној Гори, преко 40 % је прекомјерно ухрањено или гојазно, саопштио је др Ђорђије Крњевић, медицински директор Клиничког центра Црне Горе и Предсједник Црногорског удружења за проучвање гојазности на првом црногорском конгресу посвећеном гојазности.
Конгрес се у организацији Црногорског удружења за проучавање гојазности, одржава у Будви до 13. октобра, а окупио је истакнуте стручњаке и истраживаче из Црне Горе и окружења, из различитих подручја медицине везаних за проучавање, превенцију и лијечење гојазности.
Циљ организатора је да стручњацима из ове области пружи прилику за размјену знања и искустава, што ће уједно бити и платформа за подстицање иновација и сарадње која ће обликовати будућност борбе са гојазношћу, новом пандемијом савременог свијета. Током тродневног конгреса, присутни ће слушати различита предавања, учествовати у дискусијама и размијенити идеје које могу унаприједити приступ пацијентима и здравственим изазовима које са собом носи проблем гојазности.
Крњевић је казао да када су школска дјеца у питању, шести смо у Европи од земаља које су спровеле истраживање за дјечију гојазност према методологији Свијетске здравствене организације, што је посебно поражавајућа чињеница.
– Гојазност није само козметички и естетски проблем. То је медицински проблем који повећава ризик од многих других болести и здравствених проблема. То може укључивати болести срца, дијабетес, висок крвни притисак, висок холестерол, болести јетре, апнеју у сну и одређене врсте канцера. Особе са гојазношћу су маргинализоване и често окривљене због свог стања – укључујући љекаре, доносиоце одлука и друге који не разумију у потпуности узроке гојазности. За превенцију, лијечење и проучавање гојазности неопходан је мултидисциплинарни приступ, те ће због тога на конгресу учествовати ендокринолози, педијатри, кардиолози, нефролози, специјалисти хигијене и исхране, хирурзи, онколози..
На експанзију проблема гојазности у Црној Гори, као и на глобалном нивоу, указала је шефица Канцеларије Свјетске здравствене организације, др Мина Брајовић. Док се на крају свечаног отварања присутнима обратила Државна секретарка Министарства здравља, др Милена Цојић и званично отворила конгрес.
Извор: CG news