Služba hitne pomoći u Herceg Novom zbog ekstremno visokih temperatura i velikog broja turista, ima povećan broj intervencija, a često na teren izlaze i noću. Najosjetljiviji su djeca, trudnice, starije osobe i hronični bolesnici.
Kako je za RTHN kazala dr Tamara Kuzman, u poslednjih nekoliko dana Služba je imala preko 20 terenskih intervencija, razlozi su različiti. Najčešće je riječ o kolapsima na plažama zbog previsokih temperatura, ali ima i fizičkih povreda ili saobraćajnih traumatizama. Noć se, kako ističe, ne razlikuje mnogo od dana.
– Prilično su i tada slični simptomatologija i problemi, samo što to obično budu kasnije prepoznati simptomi dehidracije ili sunčanice, kada već pričamo o crvenom meteo alarmu – navodi ona.
Često se dešava da pacijenti pomiješaju simptome dehidracije i toplotnog udara sa simptomima hroničnih oboljenja.
– Prilikom uzimanja anamnestičkih podataka dođemo do informacije da su dan proveli na suncu i na plaži, da nisu unosili dovoljno tečnosti. Takođe, važno je da obroci budu redovni, ali lakši, da to bude hrana sa velikom količinom tečnosti, poput sezonskog voća i povrća – priča naša sagovornica.
Pacijenti se uglavnom žale na glavobolju, malaksalost, mučninu, što su, kako objašnjava dr Kuzman, simptomi dehidracije, zbog čega je potrebno pridržavati se savjeta ljekara.
– Preporučujem svima da se dobro zaštite, posebno osjetljivije grupe, da izbjegavaju izlaganje visokim temperaturama i uopšte izlazak napolje, ukoliko nije neophodan, kao i da sve obaveze obavljaju u ranim jutarnjim časovima ili kasnim popodnevnim kad su temeprature nešto niže – savjetuje dr Kuzman.
Za one koji poslom moraju napolje, dr Kuzman preporučuje što laganiju i svjetliju odjeću, uz obavezne šešire, kape ili kačkete, mazanje kremama sa zaštitnim faktorima i unos što veće količine tečnosti, ali prije nešto što se osjeti žeđ, što je zapravo prvi simptom dehidracije.
Bravo za mladu i pametnu dr Kuzman, sve pohvale