Служба хитне помоћи у Херцег Новом због екстремно високих температура и великог броја туриста, има повећан број интервенција, а често на терен излазе и ноћу. Најосјетљивији су дјеца, труднице, старије особе и хронични болесници.
Како је за РТХН казала др Тамара Кузман, у последњих неколико дана Служба је имала преко 20 теренских интервенција, разлози су различити. Најчешће је ријеч о колапсима на плажама због превисоких температура, али има и физичких повреда или саобраћајних трауматизама. Ноћ се, како истиче, не разликује много од дана.
– Прилично су и тада слични симптоматологија и проблеми, само што то обично буду касније препознати симптоми дехидрације или сунчанице, када већ причамо о црвеном метео аларму – наводи она.
Често се дешава да пацијенти помијешају симптоме дехидрације и топлотног удара са симптомима хроничних обољења.
– Приликом узимања анамнестичких података дођемо до информације да су дан провели на сунцу и на плажи, да нису уносили довољно течности. Такође, важно је да оброци буду редовни, али лакши, да то буде храна са великом количином течности, попут сезонског воћа и поврћа – прича наша саговорница.
Пацијенти се углавном жале на главобољу, малаксалост, мучнину, што су, како објашњава др Кузман, симптоми дехидрације, због чега је потребно придржавати се савјета љекара.
– Препоручујем свима да се добро заштите, посебно осјетљивије групе, да избјегавају излагање високим температурама и уопште излазак напоље, уколико није неопходан, као и да све обавезе обављају у раним јутарњим часовима или касним поподневним кад су темепратуре нешто ниже – савјетује др Кузман.
За оне који послом морају напоље, др Кузман препоручује што лаганију и свјетлију одјећу, уз обавезне шешире, капе или качкете, мазање кремама са заштитним факторима и унос што веће количине течности, али прије нешто што се осјети жеђ, што је заправо први симптом дехидрације.
Bravo za mladu i pametnu dr Kuzman, sve pohvale