Предсједник Милатовић прогласио два и вратио три закона парламенту, Влада тражи ванредно засиједање

Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић прогласио је Закон о коришћењу енергије из обновљивих извора и Закон о допуни Закона о концесијама, a вратио Скупштини на поновно одлучивање Закон о измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима, Закон о измјенама и допунама Општег закона о образовању и васпитању и Закон о измјенама и допунама Закона о енергетици. Влада је затражила ванредно засиједање Скупшине за 4. септембар у 15 сати, како би се посланици поново изјаснили о ова два закона.

Како је наведено у саопштењу предсједника Црне Горе у односу на Закон о измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима, поред осталог, уведен је посебан поступак запошљавања полицијских службеника без јавног оглашавања и без кадровског плана.

-Наиме, имајући у виду да усвојеним законским рјешењем комплетну процедуру избора полицијских службеника спроводи Министарство унутрашњих послова преко комисије коју образује министар, којем је остављено фактички дискреционо право да доноси одлуке о пријему у радни однос великог броја полицијских службеника, а обзиром да су министри несумњиво политички изабрана лица, у том смислу постоји висок степен ризика од додатне политизације како наведеног Министарства, тако и Полиције, наведено је у образложењу.

Када је у питању Закон о измјенама и допунама Општег закона о образовању и васпитању, предсједник Милатовић је навео да се усвојеним измјенама Закона, поред осталог, мијења начин избора директора образовних установа тако што се предвиђа да исте бира и разрјешава министар, умјесто школски одбор, како је то било дефинисано досадашњим законским рјешењем.

-Сматрам да се на наведени начин процес избора директора додатно централизује, а његова транспарентност смањује, што га чини рањивим и подложним политизацији.Имајући у виду да је образовни систем један од стубова развоја нашег  друштва, мишљења сам да усвојене измјене представљају корак уназад у односу на важеће рјешење за које се очекивало да буде додатно унапријеђено јачањем постојећег механизма, стоји у образложењу упућеном Парламенту.

У односу на Закон о измјенама и допунама Закона о енергетици, Предсједник државе је навео да су предложеним амандманским дјеловањем, уведене суштинске промјене у начину избора чланова и предсједника Одбора Регулаторне агенције за енергетику и регулисање комуналне дјелатности. Конкретно, промјене се односе на измјену члана 30 и брисање чланова 31 и 32 постојећег Закона. Увођењем поменутог амандмана, Скупштина Црне Горе преузима директну улогу у именовању чланова Одбора, док се укида досадашња Комисија састављена од седам чланова које су предлагали: Влада, Црногорска академија наука, Универзитет Црне Горе Привредна комора Црне Горе и Скупштина Црне Горе на предлог Административног одбора.

-Сматрам недопустивим да се кроз најављено техничко прилагођавање Закона врше суштинске промјене тако што се мијења начин избора чланова Одбора Регулаторне агенције. Ова промјена може резултирати повећањем политичког утицаја на процес именовања, уз смањење објективности и стручности у одабиру чланова Одбора.

Регулаторна агенција игра кључну улогу у осигуравању непристрасног и ефикасног управљања енергетским сектором. Свако нарушавање њене аутономије путем политичке контроле представљало би озбиљну пријетњу стабилности и дугорочној одрживости енергетског система Црне Горе, посебно у контексту наставка политизације државних енергетских компанија и изостанка реформи које би унаприједиле транспарентност и ефикасност њиховог пословања“, наведено је у образложењу.

Такође, Предсједник државе је у односу на поменуте законе истакао да је имајући у виду значај предложених измјена, неприхватљиво то што предметни закони нијесу прошли јавну расправу.

-Овај потез представља наставак лоше праксе остваривања политичке контроле над независним институцијама. Суштинске промјене системских закона морају проћи све предвиђене демократске процедуре и укључити заинтересовану јавност и стручна тијела. Само тако остајемо посвећени унапрјеђењу владавине права и демократије у Црној Гори, наведено је у образложењу упућеном Парламенту.

Влада је на поновно одлучивање Скупштини Црне Горе упутила Закон о измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима и Закон о измјенама и допунама Закона о енергетици, које је предсједник Црне Горе Јаков Милатовић данас вратио парламенту.

Влада је затражила ванредно засиједање Скупшине за 4. септембар у 15 сати, како би се посланици поново изјаснили о ова два закона.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here