Од 28. марта 2024. године, закључно са 25. јулом 2024. године у Црној Гори је регистровано 12 случајева оболијевања од морбила. Број обољелих расте у односу на прошлу недељу, када је евидентирано десеторо. Према подацима Института за јавно здравље Црне Горе обољели од морбила регистровани су по градовима: Будва – 4, Бар – 2, Пљевља – 2, Подгорица – 2, Рожаје – 1 и Тузи – 1.
Према посљедњим доступним подацима, у Федерацији БИХ регистровано 6.665 случајева, са два смртна исхода код особа адолесцентне доби (закључно са 21.07.2024.). Остали доступни подаци из региона остају непромијењени у односу на прошлу недјељу. У Републици Српској је пријављен је 271 случај (закључно са 19.07.2024. године), у Србији је регистрован 181 случај морбила (закључно са 07.07.2024. године). У Албанији је пријављено 38 случајева морбила (посљедњи доступни податак од 12.03.2024.), а у Хрватској 18 (закључно са 05.06.2024.).
Вакцинација је најсигурнији и најбезбједнији начин превенције против оболијевања од морбила, а спроводи се комбинованом вакцином против морбила, заушки и рубеле. Потпуна вакцинација подразумијева примање двије дозе вакцине при чему прву дозу треба примити што прије након навршених годину дана. Вакцина је безбједна и веома дјелотворна, а нарочито је важно правовремено примање вакцине.
Институт за јавно здравље Црне Горе још једном позива родитеље да вакцинишу своју дјецу без одлагања!
Сва дјеца која су навршила годину дана и немају медицинске контраиндикације писано наведене од стране љекара треба да приме прву дозу вакцине против морбила, заушки и рубеле (ММР), а дјеца која се припремају за упис у школу и старија морају бити вакцинисана са двије дозе ове вакцине.
У зависности од даљег развоја епидемиолошке ситуације, размотриће се препорука да дјеца минимум мјесец дана након примања прве дозе приме и другу дозу вакцине јер се потпуно вакцинисанима сматрају само особе које су примиле двије дозе. Ако дође до даљег погоршања епидемиолошке ситуације и пораста броја обољелих међу одојчадима, препорукама ће се дефинисати примање прве дозе вакцине већ у узрасту од 6 до 12 мјесеци како би се заштитила и одојчад наведеног узраста.
Особама које нијесу потпуно вакцинисане у складу са својим узрастом или немају доказ да су прележале ову болест не препоручују се путовања, нарочито у области гдје су регистровани случајеви оболијевања. Такође, савјетује им се да избјегавају било који вид окупљања и боравка у колективу.
Више информација доступно је на: www.ijzcg.me/me/male-boginje-morbili