Povećan broj djece sa stomačnim virusom

Ljeto je uobičajno vrijeme za obolijevanje od stomačnog virusa, kome su najpodložnija djeca. I u hercegnovskom Domu zdravlja poslednjih mjeseci je povećan broj pacijenata koji dolaze sa ovim tegobama.

Stomačni virus je jedan od uzročnika dijareje, koja može biti bakterijske i virusne prirode, uzrokovana raznim parazitima, protozoama, intolerancijom na hranu, trovanjem hranom ili nekim drugim ozbiljnijim pridruženim bolestima u organizmu, objašnjava za RTHN pedijatar, doktorica Olivera Mentović.

-Što se tiče proliva kod djece, oni su najčešće uzrokovani stomačnim virusima. To su najčešće rotavirus, enterovirus, norovirus, a nekad imamo i bakterijske dijareje uzrokovane salmonelom, šigelom, kampilo bakterijom, jersinijom i vrlo rijetko u dječjem uzrastu klostridijom diificile. To je uglavnom kod odraslih pacijenata koji imaju neke hronične bolesti i duže boravke u bolnici, ili koji imaju neke pridružene bolesti, zbog čega su im crijeva osjetljivija.

Osnovni simptomi su dijareja i povraćanje, nerjetko i temperatura, što obično prođe za dva-tri dana. Međutim, dešava se i da se klinička slika komplikuje, što dovodi do dehidriranja.

-Ako su to male bebei djeca mlađeg uzrasta do dvije-tri godine, dolazi do dehidracije, do gubitka tečnosti iz organizma, gubitka elektrolita, do pospanosti, malaksalosti, blijedi su, nezainteresovani za hranu, za pijenje tečnosti, tako da  vrlo često moraju da potraže pomoć ljekara. Tada mi dajemo prvu intravensku rehidraciju da osvježimo to dijete da bi roditelj mogao bolje da odrađuje taj higijensko-dijetetski režim kod kuće.

Osnovna terapija kod tih stomačnih virusa je rehidracija, jer sve što se izgubi dijerejom i povraćanjem treba da se nadoknadi u kućnim uslovima, objašnjava dr Mentović.

-Treba da se nadoknadi tečnost, da se nadoknade elektroliti, da se da neki dobar probiotik koji reguliše crijevnu floru, da se izbaci ta flora koja je neodgovarajuća, koja remeti resorpciju crijeva i crijevne resice, a da se crijeva kolonizuju tim dobrim sojem bajkterija koje će pomoći da se to sve izreguliše i da bolest prestane.

Osim nadoknađivanja tečnosti, prilikom oporavka od stomačnog virusa treba voditi računa i o ishrani.

-Ne mora bukvalno da se drži dijeta i da se ništa ne jede, ali hrana mora da bude kuvana; domaće supe i čorbe, pileće sa rižom, mrkvom i krompirom, da se  jedu banane i jabuke, eventualno malo jogurta i da se piju čajevi. Ne treba da se piju sokovi, uzimaju slatkiši, kao ni konzervansi, salame, paštete, treba izbjegavati sve ono što će još više da poremeti crijevnu floru.

Pošto je riječ o fekalno-oralnoj infekciji koja se unosi preko usta, dr Mentović upozorava da treba voditi računa o čistoći, posebno pranju ruka, jer se ljeti hrana i voda mnogo češće i brže inficiraju, visoke temperature doprinose većoj proizvodnju i prenosu tih bakterija i virusa, a velika koncentracija ljudi dovodi do toga da se bolest brže širi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here