У молекуларно-дијагностичкој (ПЦР) лабораторији Специјалистичке ветеринарске лабораторије потврђен је први случај оболијевања од заразне болести риба – вирусна енцефалопатија и ретинопатија (ВЕР), саопштавају из Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове.
Инфекција је потврђена код двије керње из мора, које су достављене од стране Института за биологију мора (ИБМ).
-Болест изазива Бетанодавирус из фамилије Нодавиридае. Болест се преноси са обољеле на здраву рибу контактом, контаминираном водом и алатом, а преноси се и вертикално. Обољева велики број врста риба. Болест је утврђена код риба у мору и за сада нема никаквих симптома на рибама које се узгајају у кавезима. Иначе, болест је у претходном периоду детектована и у другим земљама Медитерана, наводе из Управе.
Симптоми болести су неправилно пливање (вртложно или попут игле), сљепило инфицираних риба, тамњење коже, анорексија и др.
-Може доћи до високог морталитета, нарочито код млађи. Јако је битно на кавезним системима појачати санитарне мјере, како се болест не би пренијела на њих, пошто је риба бранцин веома осјетљива на ову болест, упозоравају из Управе.
Апелују на узгајиваче риба да се у случају значајнијег морталитета на кавезима или промјена у здравственом стању што прије обрате надлежној ветеринарској служби.
Из Управе истичу да се болест не преноси на људе и не представља никакав ризик људском здрављу.