Последњи товар контаминираног отпада из Бродоградилишта одлази данас

Брод „Џо“ (Joe) са 6.779 тона контаминираног земљишта испловљава данас из луке Бијела ка свом одредишту у Белгији. Овим је завршен пројекат извоза опасног загађеног земљишта из бившег Бродоградилишта.

Француска компанија Валго, која је ангажована на ремедијацији тла у бившем Бродоградилишту, од 2018. године извезла је преко 120 хиљада тона контаминираног отпада, казао је за РТХН генерални менаџер за Црну Гору и регион, Рајко Ускоковић.

– Ово је био изузетнос сложен пројекат. Свјетска банка је препознала Бродоградилиште као једну од црних еколошких тачака и санирање је један од корака Црне Горе да се приближи Европској унији, прије свега у  поглављу 27, а то је заштита животне средине – наводи он.

Ремедијација тла у Бијелој трајала је преко пет година, али пројекат је пратило доста застоја због веома строге процедуре увоза контаминираног отпада у земље Европске уније, али и пандемије корона вируса, а 2021. године обустављен је извоз у Шпанију, због утицаја еколошки орјентисаних политичких партија.

Рајко Ускоковић, генерални менаџер компаније Валго за Црну Гору и регион

– Током извоза неколико последњих бродова за Белгију европска регулатива је мијењана, јер ЕУ жели да ограничи промет и транзит опасног отпада преко своје територије. То је посебно карактеристично за земље које извозе, а нису чланице Уније. Али успјели смо и данас више, можемо рећи, нема опасног отпада на простору бившег Бродоградилишта – прича Ускоковић.

Објашњава да је преостало чишћење акваторијума Бродоградилишта, које није било обухваћено овим пројектом, али да још увијек није усвојена стратегија, због чега је Влада продужила уговор са француском компанијом до 30. јуна 2025. године.

Контаминирани отпад који је коначно извезен из Бијеле веома је опасан по животну средину, истиче Ускоковић.

– Елементи од којих се састоје грит и контаминирано земљиште су изузетно тешки за разградити. То су најтежи метали, укључујући калијум, живу и цинк, који се задржавају стотинама година, а поготово су опасни када дођу у контакт са подземним водама. То уништава биљни и животињски свијет, а има утицаја и на људско здравље – казао је он.

Након што је из Бијеле отишло око 70 000 тона грита, затим велика количина азбеста, опасног уља преко 21.000 тона земљишта извезено је у Белгију и 7.500 тона у Шпанију у склопу пројекта ремидијације земљишта. Уље је отишло за Грчку. Остале су још неке вреће које ће камионима бити транспортоване за Португал.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here