ПОЛАГАЊЕ МАТУРЕ ИЗВЈЕСНО, ГРАДИВО ЗНАЧАЈНО РЕДУКОВАНО

Полагање екстерних испита за основце, матурских и стручних испита за средњошколце је извјесно и укидање, због пандемије, је супротно закону, али ће заступљено градиво бити значајно редуковано.

Полагање екстерног испита за основце било је планирано за 6., 7. и 8. април, али ће највјероватније бити одгођено неколико дана. На бројне иницијативе ученика и родитеља представници Министарства просвјете, науке, културе и спорта разговараће са Испитним центром да ли постоји могућност одлагања термина одређених за испите, казао је Мартин Ћаласан, државни секретар у Министарству просвјете, науке културе и спорта.

-Не зависи само од Министарства већ од Испитног центра који је носилац свега тога. Они имају испланиран програм и тачно знају кад могу неке ствари да одраде. Сада имају ПИРЛС тестирање, слиједе екстерне провјере знања, па ПИСА, па полагање средњошколаца. То зависи од њихових могућности, али очекујем да сједнемо и разговарамо да ли постоји могућност да се дјелимично одложи полагање, казао је Ћаласан.

Наставни програми су редуковани и тиме се и руководио Испитни центар приликом формирања испитног каталога. То значи да ће дјеца на испитима имати најосновније, кључне ствари које су битне за даље школовање.

-Морам указати да је наша препорука била и Испитном центру приликом припреме испита, да се градиво које су наши ученици учили у периоду пандемије корона вируса или не користи у испитном материјалу или минимално да буде заступљено. Заиста смо се трудили да се уважи период пандемије и из тог периода узму само најзначајнији дијелови, кључне ствари које су неопходне за наставак даљег образовања.

Марија Башић, матуранткиња гимназије СМШ „Иван Горан Ковачић“ и чланица Школског парламента, каже да су доста постигли у сарадњи са Унијом средњошколаца по питању редукције градива, али да страхују од полагања матуре.

-Искрено, све нас је страх матуре јер смо свјесни да имамо рупе у знању, часови су пола сата и немамо уживо интеракцију са професорима. Све је отежано. Још на почетку онлајн наставе смо се покушали прилагодити и у разговору са ђацима из осталих школа, кроз рад парламента, закључили смо да је јако тешко у кратком периоду ући у потпуно нови ритам и начин рада. Примјетили смо да је доста одличних ученика имало потешкоћа са праћењем наставе, са радом, концентрацијом када радите од куће, објаснила је Башић, у ранијем периоду чланица наше омладинске редакције.  

До помјерања термина испита дошло је због захтјева ученика, што су потом уврстили у школски календар приликом његовог формирања у септембру, објаснио је Ћаласан.

-Школски календар је прављен у септембру и тада се изашло у сусрет ученицима који нису били задовољни малим размаком периода полагања испита због чега је направљен много шири временски дијапазон када ће да полажу поједине дијелове испита. Екстерна провјера је пресјек да се види шта су ученици постигли и усвојили и гдје смо у односу на друге државе, казао је Ћаласан.

Бодовна политика приликом уписа у средње школе остаје иста, потврдио је Ћаласан, образлажући да је тако дефинисано Законом, али да у наредном периоду свакако слиједи преиспитивање одређених законских аката те доношење правилника о раду у епидемијским условима који сада не постоје.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here