Eko fond je raspisao Javni konkurs za sufinansiranje mjera energetske efikasnosti privrednim subjektima u hotelskom sektoru – „Program za podsticanje energetske efikasnosti u hotelskoj industriji“, za koji je predviđeno 2,7 miliona eura, a čiji je cilj poboljšanje poslovanja hotelske industrije.
Prema riječima Ivane Bulatović iz Ministarstva turizma, Vlada Crne Gore kroz ovaj program bespovratnim sredstvima direktno finansira projekte u visini do 70% investicije.
– Sav novac koji smo dobili je prije svega donacija Evropske unije, za rješavanje problema energetske efikasnosti i predstavlja primjer dobre međusektorske saradnje, sa ministarstvima energetike, turizma i Eko fondom, kao implementacionom jedinicom, koja je formirana u Vladi, gdje treba u punom sjajnu da zablista, upravo u projektima koji se tiču konkretnih aktivnosti – navodi ona.
Pojedini hoteli će, kako priča Bulatović, na ovom konkursu imati prednost.
– Hotelima koji rade tokom cijele godine subvencija će biti veća, kao i hotelima koji posluju u opštinama sa nižim koeficijentom razvijenosti, što je na neki način podrška toj priči za koju se zalažemo. Vjerujem da će ovakva subvencija, podrška i naša predanost, u koji zaista vjerujemo, dati rezultate da Crna Gora bude i konkurentnija i održivija – ističe ona.
Kako navodi izvršni direktor Eko fonda Draško Boljević, riječ je o revolucionarnom projektu koji je namijenjen poboljšanju poslovanja hotelske industrije, a implementacijom mjera energetske efikasnosti, doći će do smanjena zagađena vazduha.
– Epicentar dešavanja jeste hotelska industrija, ali ovdje imamo i dodatnu aktivnost subjekata koji će da rade i sprovedu te mjere energetske efikasnosti, jer neko to mora da implementira u hotelskoj industriji. Ovdje imamo multiplikativni efektat, kako da privučemo i ostale privredne subjekte, koji se bave građevinskim radovima i postavljanjem bravarije, koji su takođe potencijalni partneri Eko fonda i Ministarstva turizma – ističe Boljević.
Uštedom novca kroz program energetske efikasnosti, hotelijeri će imati mogućnost poboljšanja usluga koje gosti traže, smatra on.
Boljević je informisao da je formiran poseban operativni tim koji će se baviti obradom dokumentacije, prijavama, valorizacijom, novitet je elektronska prijava, a raspisani su posebni Pozivi raspisani za izvođače radova, izdavaoce privatnog smještaja i seoska domaćinstva i građanima za individualne stambene objekte.
– Suština i cilj su isti, ali svrha, način prijavljivanja i konkurisanja su različiti. Trebalo je to sve prilagoditi, pa je prva operativna stvar koju smo uradili je da smo napravili kol centar, sa angažovanjem dvije cure koje su zadužene da se javljaju na telefon, uzimaju primjedbe, sugestije, komentare, pitanja… da ne bi remetili redovni proces rada Eko fonda, jer imamo i druge aktivnosti kojima se bavimo – kazao je on.
Program je namjenjen svima, nezavisno od lokacije ili kategorije hotela, a hotelijeri imaju mogućnosti da sami izaberu izvođača radova, koji, ipak, mora da zadovolji određene uslove, čiju će evaluaciju obaviti komisija Eko fonda.