Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, pokrenulo je proces izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada, čiji je cilj rješavanje problema neuplaćenih doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih čiji su poslodavci prestali da postoje. Formiranje radne grupe u kojoj će, osim predstavnika Ministarstva, učestvovati i predstavnici Fonda rada, Unije poslodavaca, Unije slobodnih sindikata i Saveza sindikata Crne Gore, označava važan korak ka jačanju socijalne pravde i odgovornosti države.
Ovim izmjenama planira se omogućiti ostvarivanje prava na penziju radnicima koji su zakonski ispunili uslove, ali su zbog neplaćenih doprinosa od strane poslodavaca ostali uskraćeni za ovo osnovno pravo. Očekuje se da će proširene nadležnosti Fonda rada donijeti veću sigurnost i održivost ovog sistema, uz istovremeno saniranje štetnih posljedica koje su godinama pogađale stotine građana Crne Gore.
– Imajući u vidu da tek treba da otpočne rad na izmjenama predmetnog zakona rano je govoriti o procjenama koji je to opseg bivših radnika, kao i iznos sredstava koji će biti omogućen za isplatu po ovim namjenama, kazali su iz Ministarstva rada.
Iz Unije slobodnih sindikata su kazali da su iz Ministarstva rada reagovali na njihovu incijativu i da planiraju rad na nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu rada. U inicijativi USSCG traženo je proširenje nadležnosti Fonda rada kako bi se omogućila uplata doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenima kojima poslodavci to nijesu obezbijedili. Ivana Mihajlović, zamjenica generalnog sekretara i savjetnica za pravna pitanja u USSCG, upozorava da je veliki broj zaposlenih pogođen problemom neuplaćenih doprinosa zbog propusta poslodavaca i gašenja firmi pa država mora preuzeti odgovornost i omogućiti zaposlenima ostvarivanje prava na penziju.
– Izmjene i dopune Zakona o Fondu rada smo pripremili i dostavili predsjedniku Skupštine i svim poslaničkim klubovima još 2021. godine, a po istom urgirali i 2022, te 2023. i već dva puta prošle godine. Predloženim izmjenama i dopunama Zakona o Fondu rada predviđeno je proširivanje nadležnosti Fonda rada što je u skladu sa funkcijom koju bi Fond, kao garantni, trebalo da ima. Osim toga, uporište u podnijetoj incijativi vidimo u postojanju finansijskih sredstava i održivosti prijedloga budući da postoje namjenska sredstva koja se izdvajaju za Fond rada, a od kojih se gotovo 90 odsto nenamjenski troši, odnosno preusmjerava na druge budžetske jedinice, objasnila je Mihajlović.
Ona pojašnjava da, nažalost, nemaju preciznu evidenciju koliko zaposlenih u Crnoj Gori trpi posljedice neuplaćenih doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, ali vjeruje da se radi o značajnom broju i da smo u prethodnom periodu svjedočili grubom kršenju ustavnih i zakonskih prava zaposlenih na uplatu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
– Ipak, ubijeđeni smo da su postojeća sredstva Fonda rada dovoljna da na godišnjem nivou zadovolje potrebe nastale predloženim proširivanjem nadležnosti. USSCG gotovo svakodnevno zaprima pritužbe naših kolega koji nisu u mogućnosti da ostvare pravo na penziju usljed činjenice da im poslodavci nijesu uplatili dio ili ukupne doprinose po osnovu rada, a da su u međuvremenu ti privredni subjekti prestali da postoje. Budući da je država najodgovornija za takvo stanje, dozvoljavajući poslodavcima da ne izvršavaju obaveze kako prema zaposlenima, tako i prema državnom budžetu i fondovima, to je na njenoj strani da preuzme odgovornost za budućnost građana koji trpe posljedice takvog stanja, ističe Mihajlović.
Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić kazala je nedavno medijima da izmjenama žele da prošire nadležnost Fonda rada, te da se na taj način ispravlja nepravda prema radnicima koji su ostajali bez penzije zbog propusta poslodavaca.
Izvor: Pobjeda