Покренут процес измјена и допуна Закона о Фонду рада

Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога, покренуло је процес измјена и допуна Закона о Фонду рада, чији је циљ рјешавање проблема неуплаћених доприноса за пензијско и инвалидско осигурање запослених чији су послодавци престали да постоје. Формирање радне групе у којој ће, осим представника Министарства, учествовати и представници Фонда рада, Уније послодаваца, Уније слободних синдиката и Савеза синдиката Црне Горе, означава важан корак ка јачању социјалне правде и одговорности државе.

Овим измјенама планира се омогућити остваривање права на пензију радницима који су законски испунили услове, али су због неплаћених доприноса од стране послодаваца остали ускраћени за ово основно право. Очекује се да ће проширене надлежности Фонда рада донијети већу сигурност и одрживост овог система, уз истовремено санирање штетних посљедица које су годинама погађале стотине грађана Црне Горе.

– Имајући у виду да тек треба да отпочне рад на измјенама предметног закона рано је говорити о процјенама који је то опсег бивших радника, као и износ средстава који ће бити омогућен за исплату по овим намјенама, казали су из Министарства рада.

Из Уније слободних синдиката су казали да су из Министарства рада реаговали на њихову инцијативу и да планирају рад на нацрту закона о измјенама и допунама Закона о Фонду рада. У иницијативи УССЦГ тражено је проширење надлежности Фонда рада како би се омогућила уплата доприноса за пензијско и инвалидско осигурање запосленима којима послодавци то нијесу обезбиједили. Ивана Михајловић, замјеница генералног секретара и савјетница за правна питања у УССЦГ, упозорава да је велики број запослених погођен проблемом неуплаћених доприноса због пропуста послодаваца и гашења фирми па држава мора преузети одговорност и омогућити запосленима остваривање права на пензију.

– Измјене и допуне Закона о Фонду рада смо припремили и доставили предсједнику Скупштине и свим посланичким клубовима још 2021. године, а по истом ургирали и 2022, те 2023. и већ два пута прошле године. Предложеним измјенама и допунама Закона о Фонду рада предвиђено је проширивање надлежности Фонда рада што је у складу са функцијом коју би Фонд, као гарантни, требало да има. Осим тога, упориште у поднијетој инцијативи видимо у постојању финансијских средстава и одрживости приједлога будући да постоје намјенска средства која се издвајају за Фонд рада, а од којих се готово 90 одсто ненамјенски троши, односно преусмјерава на друге буџетске јединице, објаснила је Михајловић.

Она појашњава да, нажалост, немају прецизну евиденцију колико запослених у Црној Гори трпи посљедице неуплаћених доприноса за обавезно социјално осигурање, али вјерује да се ради о значајном броју и да смо у претходном периоду свједочили грубом кршењу уставних и законских права запослених на уплату доприноса за обавезно социјално осигурање.

– Ипак, убијеђени смо да су постојећа средства Фонда рада довољна да на годишњем нивоу задовоље потребе настале предложеним проширивањем надлежности. УССЦГ готово свакодневно заприма притужбе наших колега који нису у могућности да остваре право на пензију усљед чињенице да им послодавци нијесу уплатили дио или укупне доприносе по основу рада, а да су у међувремену ти привредни субјекти престали да постоје. Будући да је држава најодговорнија за такво стање, дозвољавајући послодавцима да не извршавају обавезе како према запосленима, тако и према државном буџету и фондовима, то је на њеној страни да преузме одговорност за будућност грађана који трпе посљедице таквог стања, истиче Михајловић.

Министарка рада и социјалног старања Наида Нишић казала је недавно медијима да измјенама желе да прошире надлежност Фонда рада, те да се на тај начин исправља неправда према радницима који су остајали без пензије због пропуста послодаваца.

Извор: Побједа