ПОЧИЊЕ ПРОЦЕС АКРЕДИТАЦИЈЕ ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВА

Министарство здравља Црне Горе покренуло је са мртве тачке акредитацију лабораторија у здравственим установама, а у почетној фази пројекта организован је састанак са свим представницима јавних и приватних здравствених установа који је одржан у Институту за јавно здравље.

Колико је акредитација медицинских лабораторија животно важна за грађане Црне Горе доказује примјер међународне сертификације ПЦР лабораторије Института за јавно здравље, чији су налази међународно признати од овога љета.

„Акредитацијом ПЦР лабораторије ИЈЗЦГ квалитет здравствене заштите је уздигнут на виши ниво. Чињеница да наши држављани могу да путују у највећи број земаља Европе а, и шире са негативним ПЦР тестом који је урађен у ИЈЗЦГ говори у прилог чињеници колико је акредитација важна“, поручила је у уводном говору министарка здравља, др Јелена Боровинић Бојовић.

Министарство здравља је сада, иако се о томе причало годинама, први пут формирало комисију која ће се бавити акредитацијом медицинских лабораторија као и свих здравствених установа, са циљем побољшања квалитета здрвствене заштите у Црној Гори, навела је министарка.

„На Стратегији побољшање квалитета здравствене заштите и безбиједности пацијената који је био планиран за период 2019/2023, а која има за циљ стално унапређивање свеукупних  медицинских услуга и прихватање међународних стандарда квалитета, до сада није урађено ништа“, истакла је др Боровинић Бојовић.

Акредитацију која представља утврђивање усаглашености лабораторије  са референтним стандардом ISO 15189, у складу са  Законом  о акредитацији, спроводи Акредитационо тијело Црне Горе, које је већ више од деценију поуздан и признат партнер Европске кооперације за акредитацију, поручила је руководитељка Службе за акредитацију Акредитационог тијела Црне Горе и чланица комисије, Тања Радовић. Она је подсјетила да је Акредитационо тијело  у свој регистар  акредитованих лабораторија већ уписало  двије лабораторије:  Центар за лабораторијску дијагностику Дома здравља Подгорица и Центар за контролу и превенцију заразних болести Центар за медицинску микробиологију Института за јавно здравље  које су сертификатом о акредитацији доказале да  раде  према највишим стандардима професионалне и техничке компетентности.

„Осим саме лабораторије,  користи од реализованог поступка акредитације имамо сви ми као корисници услуга медицинских лабораторија јер се  управљањем квалитетом свих лабораторијских процеса – узорковање и транспорт узорака, лабораторијска анализа, складиштење узорака и резултата, тумачење добијених резултата, обезбјеђује повјерење у резултате испитивања“, навела је Радовић.

У зачетку овог процеса је најважнија подршка менаџмента и одабир људи који ће водити процес, казала је руководилац система менаџмента квалитетом Института за јавно здравље Црне Горе и предсједница Комисије за акредитацију Министарства здравља, Миљана Павличић.

“Бенефити које Институт има од акредитације су сљедећи: имплементиране су дефинисане технологије рада, Остварили су професионални радни приступ, односно  хијерархијски поредак и јасне радне одговорности за све запослене у свим фазама лабораторијског процеса, Континуирано се одржава и прати  техничка компетентност особља, Остварује се добра комуникација корисника услуга (љекара и пацијената) са Институтом, спроводе се  детаљне процедуре управљања ризицима у оквиру лабораторијског рада  које обезбјеђују максималну сигурност пацијенту-кориснику услуга, када лабораторија добије акредитацију то не гарантује да неће имати никакве пропусте, већ да уколико се и када такви пропусти догоде, она посједује успостављен систем који их открива, исправља и настоји да обезбеди да не дође до њиховог понављања”, навела је Павличић.

Шефица Центра за лабораторијску дијагностику у Дому здравља Подгорица, прим. др Александра Клисић објаснила је предности чињенице да је Центар за лабораторијску дијагностику акредитован 2019. године према европском стандарду MEST EN ISO 15189 чиме је постао прва акредитована медицинско-биохемијска лабораторија у Црној Гори по овом стандарду.

„Од тада се поштује дефинисана политика квалитета, као и процедуре рада у складу са захтјевима стандарда 15189, чиме осигуравамо квалитет пружања здравствене услуге на највишем нивоу, а што потврђују редовни надзори тј. екстерне провјере од стране Акредитационог тијела Црне Горе. Ниједан систем није идеалан, али је основни задатак управљања системом менаџмента квалитетом његово стално усавршавање, утврђивање његових слабих тачака и отклањање истих кроз адекватне корективне мјере које се спроводе. Као највећа лабораторија на примарном нивоу здравствене заштите у Црној Гори, Центар за лабораторијску дијагностику на дневном нивоу пружи преко 8000 услуга из области биохемије, хематологије, хемостазе и цитохемијске анализе урина“, казала је Клисић.

Оно што је нарочито важно, како је додала, резултати су доступни корисницима услуга до краја истог дана.

У процес акредитације улази и Центар за клиничко-лабораторијску дијагностику КЦЦГ, казала је директорица лабораторије др Невена Терзић која је и чланица Комисије за акредитацију Министарства здравља.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here