На почетку нове студијске године на програму Примијењене физиотерапије, стари проблеми

Након успјешног уписа, студијски програм примијењене физиотерапије Медицинског факултета у Игалу започео је нову академску годину. Интересовање за овај програм је, као и ранијих година изузетно велико и већ у првом уписном року попуњено је свих 45 мјеста за основне студије.

Студијски програм примјењене физиотерапије са дугогодишњом традицијом у образовању висококвалитетних физиотерапеута препознатих широм региона и шире, наставља са успјешним радом и поред дугогодишњих проблема као што је недостатак студентског дома, на шта руководство континуирано указује, као и проблеми са опстанком Института Игало, гдје се факултет налази, наводи руководилац студијског програма примјењене физиотерапије, Доц. др сц мед Душан Мустур.

-Годинама указујемо на тај проблем студентског дома и све више указујемо и на онај значајан проблем који је везан и за сам Институт Игало, проблем и останка и опстанка Института Игало, а самим тим и ова ситуација која постоји у Институту прелива се и на овај студијски програм, каже др Мустур.

Још један од проблема  на студијском програму Примјењене физиотерапије у Игалу је и недостатак стручног кадра истиче др Мустур.

-Имамо и сами значајан проблем стручног наставног кадра. Ту нам Медицински факултет свесрдно излази у помоћ, међутим, оно што је кључно  је недостатак адекватног кадра  Института Игало гдје постоји јако мали број и љекара и физиотерапеута који би надомјестили потребе за овај студијски програм. У сличној ситуацији смо као и Институт у чијим се просторијама налазимо.  Институт Игало  практично апсорбује највећи дио кадра који ми школујемо, тако да  све оно што се дешава у Институту  утиче и на овај студијски програм, наводи др Мустур.

Упркос комплексној ситуацији,  студијски програм за примијeњену физиотерапију образује најбоље кадрове у тој области у Црној Гори и шире.

– Још увијек велики квалитет постоји. Још увијек физиотерапеути представљају  бренд који превазилази Игало, који је бренд и Општине Херцег Нови и Црне Горе у цјелини али је ово нешто што је јако, јако захтјевно и потребна је подршка и Општине и Владе Црне Горе. Трудимо се до максимума да одржимо квалитет колико је то могуће, каже др Мустур.

Сарадња са Институтом Др Симо Милошевић је од кључног значаја за образовање квалитетног кадра.

-Сарадња са Институтом је витално значајна и битна за нас. Уколико нема Института, ми немамо могућности да одржимо квалитетну стручну праксу. Стручна пракса може да се одржи једино ако Институт ради и једино ако он послује. Управо та пракса је оно што даје квалитет овом стиудијском програму јер је ово јако значајно као примјењени програм. Наши студенти имају прилике да на самим пацијентима успостављају програм физиотерапије у цјелини, наводи др Мустур.

Могућности за студенте су од прије неколико година проширене самим увођењем мастер студија тако да након завршених трогодишњих студија они имају могућност да наставе двогодишње мастер студије по старом студијском програму, јер након трогодишњих студија имају још годину дана специјалистичких студија, тако да је на овом студијском програму око 300 студената, што је велики број.

Бруцоши су у ову академску годину без обзира на проблеме ове високошколске установе ушли са оптимизном и великим очекивањима. Међу студентима прве године је Маја Милошевић из Требиња која истиче да је одувек жељела да се бави медицином.

-Ја сам из Требиња и тамо сам завршила средњу школу. Одувијек сам жељела да упишем неку грану медицине и одувијек ме је то привлачило јер је то и те како хуман посао и свјесна сам одговорности које он са собом носи. Пред сам крај средње школе схватила сам да је ово право занимање за мене и надам се да ћу се и на даље држати тог мишљења. Чим сам чула за овај факултет знала сам да је то пут којим би требало да идем. Близина факултета јесте битан фактор јер ми је просто лакше, али то није био пресудан фактор. Моја будућа професија и тај циљ који желим да остварим је најбитнији фактор. Утисци ових првих дана на факултету јесу да је озбиљније него средња школа, али схватам да је то с правим разлогом и свјесна сам одговорности и лијепо ми се чини за почетак. Мислим да ћемо се снаћи овдје. Професори и окружење су jако пријатни. Очекујем да ће бити доста захтјевно али и да ћемо ми то савладати јер воља нас прати. Нисам размишљала шта послије факултета, али је свакако план да након три основне године студија наставим даље специјализацију, каже Маја Милошевић.

Поред основних студија, факултет је организовао и пријемни испит за мастер студије, расписан за 15 студената. У уторак је одржан пријемни испит за мастер студије, који је положило 14 кандидата, а за једно преостало мјесто ће бити отворен још један уписни рок. Такође, на специјалистичким студијама, гдје има 10 слободних места, тренутно су конкурисала само два кандидата, па ће и ту бити организован други уписни рок.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here